VUČIĆ SA MOĆNICIMA IZ AMERIKE! Predsednik Srbije primio delegaciju čelnih ljudi AIPAC!
Američko-jevrejski komitet za javne poslove izuzetno je uticajan i među demokratama i među republikancima
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić saopštio je juče, posle sastanka u Beogradu s predstavnicima Američko-jevrejskog komiteta za javne poslove (AIPAC), da je u teškim vremenima potvrđeno prijateljstvo između Srba i Jevreja.
Vučić je istakao da je na sastanku bilo reči o mnogobrojnim temama - od aktuelnih strateških i geopolitičkih rizika i izazova do ekonomske saradnje, kao i o različitim perspektivama i nalaženju zajedničkih platformi za saradnju i izgradnju partnerstva u brojnim oblastima.
- Dobar sastanak o važnim temama s predstavnicima AIPAC, jedne od najuticajnijih američkih i globalnih organizacija. U teškim vremenima je potvrđeno prijateljstvo između Srba i Jevreja - napisao je Vučić nakon sastanka.
NEMA RAZLIKE
Iza ovog relativno šturog saopštenja, krije se, međutim, razgovor od izuzetne važnosti za aktuelno i buduće pozicioniranje Srbije, pre svega, u SAD. Republika je pisala o značaju AIPAC još 2020, kada je Vučić dobio priliku koja se ne pruža mnogima i obratio se učesnicima godišnje skupštine jedne od najmoćnijih organizacija u SAD.
Kako danas podseća naš sagovornik iz diplomatskih krugova, veza s ključnim ljudima AIPAC doslovno su prečica ka najuticajnijim ljudima američke administracije.
- I to bez razlike ko je na vlasti, demokrate ili republikanci. Jer, AIPAC je ekstremno uticajan na oba pola američkog establišmenta. Vidi se to, uostalom, i prema potezima koje poslednjih meseci Amerikanci povlače vezano za sukob na Bliskom istoku i podršku koju daju Izraelu. To znači, u krajnjem slučaju, da preko njih vode i putevi ka budućem šefu Bele kuće, bez obzira na to hoće li u novembru pobediti Džozef Bajden ili Donald Tramp - objašnjava ovaj diplomata.
Ovo je Vučićev govor na skupštini AIPAC 2020.
Srbi i Jevreji uvek su bili jedni uz druge tokom istorije, uzajamna podrška nastavlja se i danas. Ima mnogo toga što je zajedničko za Srbe i Jevreje. Imali smo zajedničku jezivu sudbinu u Drugom svetskom ratu, u koncentracionom logoru Jasenovac, na teritoriji Nezavisne Države Hrvatske. Veoma sam ponosan što mogu da kažem da smo uvek bili u toliko dobrim odnosima s Jevrejima tokom istorije. Mi volimo Jevreje i učinićemo sve što možemo da unapredimo naš odnos.
Srbija, koja se u regionu suočava s veoma kompleksnom situacijom, pokušava da nađe najbolji mogući način da uradi nešto zvanično u Jerusalimu. Uskoro ćemo otvoriti ne samo kancelariju naše Privredne komore, već uz nju i zvaničnu državnu kancelariju u Jerusalimu, sa zvaničnom zastavom Srbije, pored naše ambasade u Tel Avivu. To je takođe naš način da iskažemo poštovanje jevrejskom narodu.
Ja sam jedini predsednik koji je obeležio 75. godišnjicu oslobođenja nacističkog logora Aušvic tako što je na zgradi Predsedništva u Beogradu istakao žutu zastavu s Davidovom zvezdom i natpisom Jevrejin. Tako su Nemci obeležavali Jevreje u Drugom svetskom ratu, to je bio njihov način da ponize Jevreje, a ovo je bio moj način da kažem da je to znak ponosa i mi smo veoma ponosni da imamo tu zastavu ispred našeg Predsedništva.
Mi smo 2016. postali prva zemlja u Evropi koja je usvojila Zakon o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta koje nemaju živih zakonskih naslednika. Na osnovu tog zakona, do sada smo isplatili više od 30 miliona evra jevrejskim opštinama u Beogradu, Novom Sadu i Subotici. Skupština je nedavno usvojila Zakon o Memorijalnom centru "Staro sajmište", radi trajnog spomena na sve Jevreje, Srbe i druge ubijene od nacista na tom mestu u Drugom svetskom ratu.
Biljana Šahrimanjan Obradović iz Centra za stratešku analizu jučerašnji susret vidi kao izuzetno važan.
- AIPAC je jedna od najuticajnijih organizacija na svetu i u Americi. Njihove aktivnosti su uvek uslovljene visokim kriterijumima, što znači da ovaj sastanak predstavlja veliko priznanje za međunarodni ugled predsednika Vučića i države Srbije. Negovanje srpsko-izraelskih odnosa je suštinsko za očuvanje kulture sećanja, imidž Srbije u savremenom svetu, ali i projekciju naših interesa u SAD - kaže naša sagovornica i zaključuje:
- Podsećam na povoljan uticaj u spoljno-političkom pozicioniranju 2020, kada se predsednik obratio skupštini AIPAC u SAD. Mi moramo da se borimo za svoje interese jer nam ih niko neće priznati same po sebi.
UVAŽAVAJU NAS
Sličan stav iznosi i Nenad Vuković, predsednik Društva lobista Srbije, koji je odličan poznavalac prilika u Sjedinjenim Državama:
- AIPAC je najuticajnija jevrejska i proizraelska lobi grupa u SAD. Značajno je da su i oni, pored tradicionalno bliskih srpsko-jevrejskih odnosa, kao organizacija uvažavali Srbiju, njene interese i njene predstavnike. Lobistička strategija - koalicije i ukrupnjavanje - podrazumeva saradnju sa državama i organizacijama s kojima imamo razumevanje, zajedničke interese i tradicionalna prijateljstva. Srbi su među retkim narodima gde praktično ne postoji antisemitizam i to Jevreji dobro znaju. Pored svega ostalog, sadašnji trenutak je težak i izazovan za oba naroda i države.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)