SAMO IM JOŠ SOLANA FALI: Opozicionari i s Veslijem Klarkom idu protiv Vučića

Autor:

Vesti

07.06.2024

12:10

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Čak i protivljenje glavnokomandujućeg NATO u vreme bombardovanja 1999, kad je razrušen Generalštab, da se konačno obnovi taj kompleks zgrada upotrebili kao argument protiv predsednika Srbije.

SAMO IM JOŠ SOLANA FALI: Opozicionari i s Veslijem Klarkom idu protiv Vučića

Foto: Tanjug/AP, Rade Prelić, Printscreen

Iz opozicije i tajkunskih glasila izgleda više ne biraju ni način niti sredstva da bi udarili na državu, ali sad su otišli korak dalje pošto su za napad na rukovodstvo zemlje i predsednika Aleksandra Vučića sad isturili ni manje ni više nego Veslija Klarka, penzionisanog američkog generala i glavnokomandujućeg NATO u vreme bombardovanja SR Jugolsavije 1999. 

Tada je tokom 78 dana vazdušne agresije NATO, pod Klarkovom komladom, ubijeno 2.500 civila, među njima 89 dece, a ranjeno oko 6.000 građana, od kojih oko 2.700 dece. Dok je uništeno i oštećeno 25.000 stambenih objekata, 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dečjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 razoreno, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga, materijalna šteta je procenjena i na oko 100 milijardi dolara.

Ali ništa od toga nije omelo list Danas, koji posluje u okviru medijske mašinerije Dragana Šolaka, da isturi baš Klarka da bude glasnogovornik i okosnica argumenta da razrušen kompleks zgrada Generalštaba u centru Beograda, tokom NATO bombardovanja, sada obnove kompanije iz SAD (?!) Ali ni to nije sve. Čak su to njegovo protovljenje planu da američke kompanije obnove Generalštab i tu izgrade i memorijalni centar upotrebili kao argument za napade i na predsednika Vučića. Već se čuju komentari u javnosti - samo im još fali Havijer Solana, ondašnji generalni sekretar NATO. 

Naime, Klark (79) protivi se da planirani kompleks na mestu razorenih zgrada Ministarstva odbrane SRJ i Generalštaba u Beogradu, u koji ulaže zet Donalda Trampa Džared Kušner, sadrži i spomenik žrtvama NATO agresije.

Ta obaveza ispisana sitnim slovima predodređena je, čini se, da izazove još veće kontroverze nego sam ugovor o izgradnji kompleksa - piše sajt Spajtok, koji je intervjuisao Klarka, što je preneo Danas. 

Klark, kako se navodi, rekao je da nema problem s tim što će neka američka firma investirati u Srbiji, ali smatra da je spomenik koji će "ratnog protivnika SAD zvanično proglasiti žrtvom agresije gora stvar od preokretanja" politike SAD prema Balkanu.

- To je izdaja Sjedinjenih Država, njene politike, hrabrih diplomata i pilota koji su činili šta su mogli da zaustave srpsko etničko čišćenje (na Kosovu) - rekao je Klark i ocenio da se radi i o "prekrečavanju srpskih ratnih zločina".

A onda, kako nastavljaju, Spajtok piše da je predsednik Vučić, s čijom je vladom firma Kušnera potpisala sporazum, "proruski" političar "tvrde linije" koji je bio ministar u vladi Slobodana Miloševića tokom bombardovanja. Ovaj portal, takođe, kako pišu, smatra da planirani spomenik valja sagledavati u širem geopolitičkom kontekstu, u smislu da služi ključnom interesu Kremlja da podriva NATO u vreme kada je "Alijansa angažovana u otporu ruskoj agresiji u Ukrajini".

- To je deo širih kontraobaveštajnih nastojanja ruskih obaveštajaca da razjedine, diskredituju i oslabe NATO. Radi se o "ruskom imperijalnom aktu potiskivanja. Treba li Kušner u ovome da učestvuje? Naravno da ne bi trebalo - rekao je, citiraju, Klark. 

Konačno, kako navode, Spajtok i konstatuje da je planirani kompleks na mestu zgrade Generalštaba izazvao oštre kritike među srpskim opozicionarima, a i postavlja se pitanje potencijalnog sukoba interesa ako Tramp, čija je ćerka u braku s Kušnerom, pobedi na predsedničkim izborima u SAD u novembru.  

Činjenice

- NATO bombardovanje je obustavljeno nakon 78 dana potpisivanjem vojnotehničkog sporazuma u Kumanovu 9. juna
- tri dana kasnije počelo je povlačenje snaga SRJ s Kosova i Metohije
- Savet bezbednosti UN usvojio je tada Rezoluciju 1244 
- u pokrajinu je u sastavu misije Kfor upućeno 37.200 vojnika iz 36 zemalja 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (25)

Loading
Pera2

07.06.2024 12:23

Tek kad pomislim da ne mogu nize, opozicionari dokazu da moze

Stefan

07.06.2024 12:36

Nastavljaju napadati naseg predsednika al Vucic se ne bavi sa njima

Veki

07.06.2024 12:41

I vesli i solana da se teraju sto dalje od Srbije

Vesna

07.06.2024 12:42

Opozicija ne preza ni od cega pa cak i da se udruzi sa najvecim neprijateljima Srbije,samo da je protiv Vucica ,da mu napakoste jer im je trn u oku.