"ĐINĐIĆU JE METAK RAZORIO JETRU NA HILJADE KOMADIĆA!" Premijerovo srce bilo je u NJEGOVIM rukama: "Bio je bled kao papir, gubio je veliku količinu krvi!"
Prof. dr Miljko Ristić prisetio se Đinđićevih teških rana.
Nakon emitovanja serije "Sablja", kao da su se ponovo vratila sećanja na tragičan 12. mart 2003. godine i atentat na tadašnjeg premijera Zorana Đinđića. Atentat na Zorana Đinđića pokrenuo je akciju "Sablja" tokom koje je razbijen zemunski klan.
Upravo ovi događaji inspirisali su autore serije "Sablja" čije finale se očekuje večeras.
Prof. dr Miljko Ristić, kardiolog, bio je u operacionoj sali kada su tog dana doveli ranjenog premijera. On je, kako je ispričao ranije u emisiji na Republika News, držao Đinđićevo srce u svojim rukama.
- Kao juče da se dogodilo, imate tih događaja koje pamtite dok ste živi. Izlazio sam sa kardiohirurgije, silazio sam posle operacije, zove me sekretarica direktora Urgentnog centa da hitno dođem. Kaže sve će vam biti jasno kada budete došli. Vidim da se krupna stvar dešava, bio je to brisani prostor, tu je 15-20 specijalaca s mitraljezima, policija s puškama... Ništa me nisu pitali, bio sam u zelenoj uniformi, znali su da idem zbog tog slučaja. Ušao sam i sve mi je bilo jasno. Na stolu za reanimaciju, nažalost, ležao je pokojni Zoran Đinđić. Bio je bled kao papir. Maltene je totalno iskrvario. Bio je intubiran. Kolege anesteziolozi, koji rade prijem hitnih slučajeva, stavili su mu dren u grudni koš, iz tog drena curila je krv u bocu koja prima litar, litar i po krvi. Već je bila pola puna. Vidite da krvari čovek. On je imao tu ulaznu ranu sa desne strane, izlaznu ranu malo niže. To je bio put metka - počeo je svoju priču prof. dr Ristić.
Tim lekara otvorio je predsednika Vlade brzo i već tada sve je bilo jasno.
- Srce je bilo povređeno, metak je prošao preko desne pretkomore i izašao preko leve komore. Nije to bilo teško hirurški uraditi, te pretkomore, one su zahvalne za šivenje. Trebalo nam je pet-deset minuta da zbrinemo sve to na srcu. Ali ono što je iznenađujuće... Znate, kada je hitna reanimacija, uključe se dve centralne vene, koje idu preko vrata, da možete u vrlo kratkom vremenu, u roku od minut-dva, pet, da unesete litar-dva tečnosti, krvi, fiziološkog rastvora. Završili smo veoma brzo, očekujemo da pritisak, koji je bio 20, 30, 40 i nikako da se poveća na 60, 80 ili 100, koliko je normalno, međutim, to se ne dešava. Znači da on negde i dalje gubi krv - ispričao je za Republika News poznati kardiolog.
Jetra razorena u hiljade komadića
Zoran Đinđić ubijen je posebnim mecima koji imaju jak bočni pritisak.
- Trbuh je bio pun krvi. Taj metak koji je prošao kroz srce. To su meci koji se prave za atentate. On ima strahoviti bočni pritisak, učili smo to iz ratne hirurgije. Taj bočni pritisak bio je sve veći i veći. Onaj ko hoće da izvrši atentat možda mu nije dovoljan običan metak, možda neće pogoditi srce, pa će meta ostati živa. S ovim mecima je druga priča... Taj bočni pritisak, bez direktnog oštećena jetre, razorio je jetru u stotine, u hiljade, komadića - ispričao je.
Kako je ispričao, ni transplatacija jetre, u slučaju premijera, možda ne bi dala povoljne rezultate.
- Od pet do deset minuta, ako mozak nema dotok krvi, ostaju trajne moždane posledice. Možda će biti u komi, ali biće živ. Išli smo da po svaku cenu rešimo to mesto krvarenja, to smo rešili brzo, ali... Pumpamo krv, plazmu, sve što ide... Ostaće živ, biće u komi, možda će se povratiti za godinu-dve. Ne znam. Ali jetra je bila ta koja je rascepkana u mnogo komadića - zaključio je prof. dr Ristić.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)