DA SE PREKRSTIŠ I LEVOM I DESNOM: Amfilohije crkve uknjižio na sebe?!
Mitropolit Amfilohije i jedan broj sveštenika iz njegovog okruženja uknjižili su se u crnogorskom katastru kao vlasnici nekoliko crkava SPC u Crnoj Gori. Zvuči neverovatno da je deo crkvene imovine, za koju vernici strepe da hoće da je otme predsednik Crne Gore Milo Đukanović, u stvari u privatnom vlasništvu.
Da je ovo tačno, potvrdio je i crnogorski premijer Duško Marković. On je, komentarišuću izjavu predsednika udruženja pravnika Crne Gore Branislava Radulovića da je jedan broj crkava uknjižen u katastru na mitropolita Amfilohija, rekao da su imali te informacije, i ne samo za mitropolita nego i za neke druge sveštenike.
- To jasno govori da je nakon 1986. godine, po našim podacima, došlo do nezakonitog prepisivanja imovine na sveštenike Mitropolije. Ovde odgovornost nose državni službenici - rekao je Marković i dodao da će svaki slučaj biti preispitan.
S druge strane, kako je poručio Marković, potvrđujući ono o čemu danima piše Srpski telegraf, za režim u Podgorici adresa za dijalog o crkvenoj imovini nije SPC, što bi bilo normalno, već isključivo Amfilohije.
- Legitimna adresa za razgovor o Zakonu o slobodi veroispovesti za nas je Mitropolija crnogorsko-primorska, odnosno mitropolit Amfilohije - izjavio je Marković.
On je poručio i da o tome ne može odlučivati predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je, inače, ranije izjavio da druga strana u dijalogu treba da bude SPC.
Kako je naš list pisao, nije slučajno što vlast Mila Đukanovića insistira da ne bude razgovora sa SPC, već sa Mitropolijom, jer sa Amfilohijem odranije ima dogovor.
Inače, za odnose Srbije i Crne Gore Marković je rekao da su "najlošiji od obnove nezavisnosti, ali ne zaslugom zvanične Podgorice".
Fijasko kontraprotesta na CetinjuProtestna šetnja koju su crnogorske vlasti organizovale na Cetinju, kao kontru molebanima i litijama koji se danima održavaju širom Crne Gore, juče je doživela fijasko. Dok se na skupovima protiv Milovog zakona okuplja na desetine hiljada vernika, kontraprotest na Cetinju okupio je tek nekoliko desetina ljudi iako su učesnici stigli iz svih krajeva Crne Gore. - Pored klicanja fašističkim kolaboracionistima iz Drugog svetskog rata, sa skupa na Cetinju pozvalo se i na kršenje ustava Crne Gore, koji svim građanima garantuje pravo na slobodu misli, savesti i veroispovesti. Bilo kako bilo, skup je neslavno propao - ocenio je podgorički analitičar Igor Damjanović. |
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (1)
Stanko
23.01.2020 13:31
Uknjižili onako kako im je vlast odredila. Drugačije nije moglo.