POGLEDAJTE KAKO ŽIVE PREOSTALI SRBI U GNJILANU: Jedna ulica, od škole do crkve - tužni snimci sa Kosova i Metohije
U Gnjilanu živi 45 Srba koji se okupljaju u takozvanoj “srpskoj ulici” u kojoj se nalaze crkva Svetog Nikole i OŠ “Vuk Karadžić”.
Pijačnim danima Srbi i Albanci iz okolnih sela na improvizovanim tezgama tu prodaju domaće prioizvode.
Topao i sunčan novembarski dan izmamio je Srbe iz Gnjilana koji su se okupli u ulici koja vodi do škole i crkve. Sa komšijama Albancima se druže i razgovaraju, ali političke teme i dalje vešto izbegavaju.
Iako nije pijačni dan, na improvizovanim tezgama, domaće proizvode, jaja, med, zimnicu prodaju i Srbi i Albanci. Nedaleko odatle, u kafani na kraju ulice, čašicu ljute i po koje pivo zajedno popiju svi.
Vlasta Đorđević svakog dana dolazi da se vidi sa prijateljima i popriča.
- Moj život je, iskren da budem, od kuće do crkve i od crkve do kuće. Tako je svaki dan. Nemam gde da izađem, nema štampe, jedino ta televizija - ispričao je Đorđević za portal Kosovo onlajn.
Multietnički život je, kažu, dobar. Nema incidenata i svako živi na svoj način.
- Trenutno sve je dobro. Nema nikakvih problema među Srbima, Albancima, Turcima i ostalima. I Srbi kada dođu iz okolnih sela da prodaju na pijaci nemaju nikakvih problema - priča Samir Demiri.
Uprkos brojnim problemima i progonu Srba nakon ratnih sukoba porodica Todorović ostala je da živi u gradu. Ne nameravaju da prodaju kuću kao što su to uradile mnoge srpske porodice odavde.
- Živimo normalno i do sada nismo imali nikakvih problema.Trgujemo, deca ovde pohađaju školu i imamo korektan odnos sa komšijama - ispričala je Danijela Todorović.
Mlađi član porodice Todorović, Nemanja, kaže da se druže sa komšijama Albancima koji ih pozivaju kod njih na kolače.
- Oni nas pozovu i kad imamo vremena odemo kod njih, a i oni kod nas. Popijemo kafu i popričamo - rekao je Nemanja.
U odnosu na Todoroviće čija je kuća u centru, porodica Milić živu u delu grada u kome su jedina srpska porodica. Žaklina Milić priča da njihov sin Bogdan nema sa kim da se druži.
- Druži se sa ljudima koji imaju više od 65 godina. Bilo je zadirkivanja od strane albanske dece, jer je Bogdan veoma radoznalo dete - ispričala je Žaklina.
Bogdan je učenik OŠ “Vuk Karadžić” u kojoj nastavu pohađa svega desetoro dece.
Škola u Gnjilanu se naslanja na portu crkve Svetog Nikole. Šestoro đaka su Srbi, a četvoro Romi.
Direktorka Tanja Aksić navodi da je škola održala preostale porodice da ne napuste grad.
- Ova škola nije samo vaspitno-obrazovna ustanova, ona je i Dom kulture i pozorište za srpsko stanovništvo u samom gradu. Dok je jednog učenika škola će da radi i funkcioniše. Jeste da je veoma teško, ali ih je ta škola ovde održala - kazala je Aksić.
U Gnjilanu koji je administrativni centar Kosovskog Pomoravlja do 1999. godine živelo je oko 15.000 Srba.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (2)
Erak
07.11.2021 09:18
Pa ne znam, mene su roditelji puštali da se igram sa mađarskom decom. Ne da su me nešto i puštali, nego je to bilo normalno. Ovo što ima Srba na Kosovu je sve leba bez motike, treba ih dovesti u Srbiju i zaposliti preko reda, napustili bi za dva sata jer je sve to naviklo na nerad.
Srbin
07.11.2021 09:33
Šta na ovo kažu Šešelj, vođa i Dačić?