SRBIJA NA UDARU RAZORNOG TORNADA? Klimatolog podelio ZASTRAŠUJUĆA UPOZORENJA - evo kada ćemo biti "izvučeni iz šešira"
Klimatolog Vladimir Đurđević smatra da će se klima u Srbiji značajno promeniti u narednih 30 godina, što može dovesti do pojave razornih tornada sličnih onima u drugim evropskim zemljama.
Superćelijske oluje i mogućnost pojava tornada postali sve veća zabrinutost, kako u Srbiji, tako i u regionu.
Klimatolozi i meteorolozi ukazuju na promene u klimi koje dovode do ekstremnijih vremenskih pojava, uključujući superćelijske oluje i tornade.
Promene u klimi
Klimatolozi primećuju da se klima menja zbog globalnog zagrevanja. Povećanje temperature okeana i površine zemlje dovodi do većeg isparavanja i prisustva vodene pare u atmosferi. Ovo može rezultirati jačim konvektivnim energijama u atmosferi.
Uslovi za pojavu tornada
Klimatolog Goran Pejanović iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) navodi nekoliko uslova koji moraju biti ispunjeni za pojavu tornada. To uključuje temperaturni gradijent sever-jug, prisustvo mlaznih struja i zone s izraženom kinetičkom energijom horizontalnog vetra, pregrejan vazduh na površini zemlje i prisustvo vodene pare.
- Zbog zagrevanja okeana, samim tim i površine zemlje, dolazi do povećanog isparavanja i vazduh sadrži više vodene pare koja je često inicijator i pokretač povećavanja konvektivne energije u samom vazduhu, te dolazi do jačih vertikalnih struja kao što smo imali slučaj sa superćelijskom nepogodom ili mezociklonom 19. jula ove godine. Tada dolazi do izrazitog spuštanja vazduha u prizemnim slojevima i njegovog rasipanja na samoj površini zemlje, kada se pojavljuju vetrovi olujne i orkanske jačine, od preko 25 metara u sekundi - kaže Pejanović za "Blic".
Kada se govori o mogućnostima pojava tornada i iznad Srbije, on napominje da nekoliko uslova treba da bude ispunjeno: da postoji temperaturni gradijent sever-jug, da bude izražen na visinama pet-deset kilometara, i u okviru takvih sistema se pojavljuju mlazne struje, zone sa izrazitom kinetičkom energijom horizontalnog vetra, da u prizemlju imamo pregrejan vazduh i da bude obezbeđeno prisustvo vodene pare.
- Često onda imamo i prisustvo grada na površini. Kada pričamo o klimi u budućnosti ona će se i dalje zagrevati, jer ne uspevamo da napravimo sistem na globalnom nivou za smanjenje gasova sa efektom "staklene bašte", tako da će doći do daljeg povećanja temperature, i daljeg povećanja vodene pare u samom vazduhu. Međutim, kako se severni krajevi više zagrevaju nego južni, zbog klimatskih promena ne možemo da kažemo da ćemo imati povećani broj superćelijskih nepogoda, mezociklona koje često prate i tornada u prizemlju. Dakle, ne bi trebalo da bude povećanja ovakvih nepogoda, ali ćemo zbog povećanja sadržaja vodene pare imati povećanu konvektivnu energiju, i kada se i dese retki slučajevi superćelijskih oluja možemo imati i veće brzine, odnosno, pridružene tornade - objašnjava klimatolog.
Razlike u regionu
Superćelijske oluje i tornadoi su veći problem u nekim delovima regiona nego u drugima. Španija, Italija, Slovačka i Nemačka su imale jače pojave tornada u poređenju s Balkanom.
- Kod nas su češće zabeležene pojave pijavice iznad mora ili trombe iznad kopna, ali to su zone od nekoliko metara ili desetine metara, a velika prava tornada idu i po nekoliko stotina metara u prečniku ili čak nekoliko kilometara. Trombe su se kod nas pojavljivale svuda, i po meni bi ove zone i za jače pojave trebale da budu označene kao što je zabeleženo tokom poslednje superćelijske nepogode. Od Slovenije preko Hrvatske, naročito Slavonije, zatim Vojvodina, severna Srbija, pa dalje na istok. Upravo zbog toga što imamo dovoljno vodene pare, pogledajte u Beogradu se u poslednjih 30 godina količina vodene pare u vazduhu povećava sa 12 grama po kubnom metru na 15, i to će biti sve izraženije kako nam se klima menja - poručuje Pejanović.
Budući izazovi
Klimatolozi predviđaju da će se klima nastaviti menjati, a to će povećati konvektivnu energiju u atmosferi. Iako ne bi trebalo očekivati značajan porast superćelijskih oluja i tornada, moguće je da će intenzitet ovih pojava rasti zbog povećanja sadržaja vodene pare u vazduhu.
Predviđanje za Srbiju
Klimatolog Vladimir Đurđević smatra da će se klima u Srbiji značajno promeniti u narednih 30 godina, što može dovesti do pojave razornih tornada sličnih onima u drugim evropskim zemljama.
- Pošto je danas atmosfera toplija za jedan stepen onda u proseku ima sedam odsto više vodene pare nego što smo pre imali. Zbog toga olujna nevremena mogu da budu razornija. Mogu prvo da proizvedu veću količinu kiše, a mogu i druge efekte koji su vezani za olujno nevreme, a to su veće količine grada, intenzivniji frontalni sistemi na obodu oluja koji imaju jake vetrove, tako da i udari vetra mogu da budu jači - rekao je Đurđević za "Danas".
To može dovesti i do pojave razornih tornada u Evropi, ali i na području Srbije.
- Razorni tornado nije nešto što treba da isključimo kao nemogući događaj na našem području, pitanje je manje više vremena, ako se desilo u Češkoj desiće se i kod nas, a kad će se desiti to ne možemo da znamo. Može se desiti u naredne tri godine, a može se desiti tek za 20 godina, ali u nekom trenutku i mi ćemo da budemo "izvučeni iz šešira" u smislu da na našem području možemo da očekujemo tako razorno nevreme - kaže Đurđević.
Od velike je važnosti prilagođavanje na promene u klimi i razmatranje preventivnih mera kako bi se smanjila šteta uzrokovana ekstremnim vremenskim pojavama kao što su superćelijske oluje i tornadi.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)