UBIJAO ZA SLOBU I MIRU, UNIŠTIO DOKAZE O ZLOČINIMA DB! Otkrivamo ko je Žarko Ilić, najmisteriozniji lik u seriji "Sablja"

Autor: MILAN JOVANOVIĆ

Vesti

26.11.2024

21:27

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Negativac građen na osnovu biografije Nikole Ćurčića, koji je komandovao zloglasnom šefu Državne bezbednosti Radetu Markoviću

UBIJAO ZA SLOBU I MIRU, UNIŠTIO DOKAZE O ZLOČINIMA DB! Otkrivamo ko je Žarko Ilić, najmisteriozniji lik u seriji "Sablja"

Foto: Tanjug/AP, MUP, Printscreen/RTS

Serija "Sablja", čije je emitovanje završeno u nedelju uveče, ostavila je publiku bez daha. Mnogo stvarnih, ali i fiktivnih likova dočaralo je vreme uoči, za vreme i posle ubistva premijera Zorana Đinđića. Najveću pažnju gledalaca privukao je misteriozni bezbednjak Žarko Ilić, kog glumi hrvatski glumac Zlatko Burić, takođe plod mašte autora, lik koji treba da dočara moćnika iz senke koji vuče konce zavere i zataškavanja aktera atentata.

RADE SAMO MARIONETA

Međutim, Žarko, u seriji tast inspektora Borisa Rakića, u stvari je građen na osnovu lika Nikole Ćurčića (68), jedne od najkontroverznijih ličnosti iz Državne bezbednosti s kraja devedesetih godina prošlog i početkom 21. veka.

Foto: Tanjug/AP/Darko Vojinović

Ćurčićeva lutka na koncu - Rade Marković

Iako je poslednjih godina radnog veka delovao iz senke, Ćurčić je važio za sivu eminenciju Službe i čoveka koji je faktički povlačio sve konce i organizovao zločine iz tog doba. Navodno, on je i stvorio Radeta Markovića, bivšeg šefa DB, koji robija zbog ubistva Ivana Stambolića, pokušaja likvidacije Vuka Draškovića i masakra funkcionera SPO na Ibarskoj magistrali. Marković je, prema tim navodima, bio samo Ćurčićeva marioneta kojom je lako manipulisao i lično ga predložio za načelnika Državne bezbednosti.

Brisanje spiska doušnika

Sistematsko uništavanje dosijea kasnije je potvrdio i Rade Bulatović, načelnik BIA, nove tajne službe i naslednice DB. Cilj akcije bio je, prema svedočenju bivšeg savetnika DB Zorana Stijovića, uništenje svakog inkriminišućeg traga kako bi šefovi mogli da preplivaju u redove nove vlasti.

- Ne čekajući da se formira vlada Zorana Đinđića, Ćurčić je naredio tadašnjim rukovodiocima službe da se iznese disk s dosijeima, ali i iznese i prepravi knjiga saradničke mreže kako bi se zameli tragovi - pojašnjava naš sagovornik i dodaje:

- U pitanju je knjiga, u kojoj su se vodili registri osoba koje su organizovano, sistematski i tajno radili za službu, odnosno najpoverljiviji dokument DB.

Arhivski zapisi govore da je na sastanku 7. oktobra 2000. na Institutu bezbednosti, kojim je predsedavao Ćurčić, doneta odluka da se uništi kompromitujuća dokumentacija koja se odnosila na kriminalne aktivnosti DB i vrha Srbije u periodu od 1998, a te scene su ovekovečene u šestoj epizodi "Sablje".

PARTIJSKA POLICIJA

- Akcija je identično izgledala kao na TV ekranu: peći su gorele u svim kancelarijama tajne policije u Srbiji, a uništeno je čak 15 vrsta dokumenata, od papirnatih originala, pa sve do mikrofilmova i elektronskih podataka. Paljenje je praktično počelo 5. oktobra, još dok je gorela zgrada Skupštine, kada su uništeni službeni dokumenti o internim akcijama pod nazivom "Mačva" i "Kaktus" - kaže izvor Srpskog telegrafa.

Političke likvidacije

Dolaskom Ćurčića i Markovića usledila je serija političkih likvidacija. Prvo je na Vaskrs 1999. ubijen novinar Slavko Ćuruvija, a u oktobru iste godine, u neuspelom atentatu na lidera SPO Vuka Draškovića, ubijena su četvorica funkcionera njegove partije.

Foto: Public Media Centar

Slavko Ćuruvija

Već sledeće godine u junu usledio je novi pokušaj ubistva Draškovića u Budvi, a u avgustu i ubistvo bivšeg predsednika predsedništva SR Jugoslavije Ivana Stambolića, političkog mentora Slobodana Miloševića.

Republika

Foto: Tanjug/ RADE PRELIĆ

Vuk Drašković

Ćurčiću, Markoviću, Milanu Radonjiću i Branku Crnom sudilo se jer su 5. oktobra izneli diskete s dosijeima nekadašnjih lidera DOS i predali ih nepoznatim osobama. Ćurčić je dobio godinu i četiri meseca zatvora, ostala trojica po godinu, ali je Vrhovni sud naložio novo suđenje, koje je rezultiralo oslobađanjem sve četvorice.

Ćurčić je zbog veza s porodicom Milošević-Marković važio za sivu eminenciju u DB, pa je Marković samo aminovao njegova postavljenja. Službu su pretvorili u partijsku policiju, koja je upotrebljavana za progon i ubistva političkih protivnika.

- Problem je bio u tome što su i Marković i Ćurčić bili ljudi van te struke, obojica su bili nekompetentni, ali politički podobni i lojalni porodici Milošević, pa su za vreme svog mandata praktično upropastili DB. Zbog toga javnost i danas ima percepciju da je to osinje gnezdo i zlo, što i jeste bilo u njihovo vreme - rekao je svojevremeno bivši operativac službe Vlada Nikolić.

Izbegao hapšenje u "Sablji"

Ćurčić je umro 3. novembra 2006, dok je u seriji prikazan kao žrtva insceniranog samoubistva, i taj detalj odudara od stvarnosti. Za razliku od Markovića, koji je uhapšen početkom 2001. i kasnije osuđen na 40 godina zatvora zbog učešća u zločinu na Ibarskoj magistrali, pokušaj atentata u Budvi i ubistvu Stambolića, Ćurčić je potpuno zaobiđen.

Zanimljivo je da je izbegao hapšenje i u akciji "Sablja", iako se njegovo ime provlačilo u mnogim zločinima.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (1)

Loading
Miljko

27.11.2024 07:54

Glupost,kao i mnogo toga u seriji!