"DIJALOG BEOGRADA I PRIŠTINE 'ZAROBIO' INTEGRACIJU U EU"

Autor: Tanjug, Republika

Vesti

21.08.2018

07:37

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Dijalog Beograda i Prištine je "zarobio" čitav proces evropskih integracija Srbije, kaže generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Suzana Grubješić.

RepublikaFoto: pixabay.com
Foto: Ilustracija

Ona dodaje da je, bez napretka u tim pregovorima, naš put prema EU, odnosno dinamika otvaranja i zatvaranja poglavlja, usporena.

Grubješić je za Tanjug rekla da su trenutno, pored 14 otvorenih poglavlja, za otvaranje spremna još četiri, uključujući i poglavlje 2, a njihovo otvaranje se može očekivati do kraja godine.

- Četiri poglavlja su spremna za otvaranje i poslata su u Brisel. Opet zavisi od njihove odluke i procene da li će sva četiri ili tri, dva...Nadam se da će ovaj put sva četiri biti otvorena - kaže Grubješić. 

RepublikaFoto: Tanjug/AP



Navela je da poglavlje 31, koje se odnosi na spoljnu politiku i bezbednost, neće biti otvoreno do kraja godine.

- To ne možemo da očekujemo. Postoje indicije da se to poglavlje pred kraj otvori. Kako god bilo, naša je obaveza iz tog poglavlja da svoju spoljnu, bezbednosnu, odbrambenu politiku progresivno usaglašavamo sa politikom EU - rekla je Grubješić. 


Nije dobro, ocenjuje, što se procenat usklađenosti sa odlukama EU u oblasti zajedničke spoljne i bezbednosne politike smanjuje i navodi da on trenutno iznosi 49 odsto i da to znači da opada.

Spekulacije u medijima da Litvanija koči otvaranje poglavlja 31, te one da je izveštaj o skriningu "u fioci" nekog ministrastva spoljnih poslova jedne moćne države članice EU, treba, kaže, ostaviti po strani. 

- Ono što je takođe izvesno to je da nas neće pritiskati za ovo poglavlje sve dok ne vide neki rezultat dijaloga Beograda i Prištine - smatra Grubješić. 

Podsetila je da poglavlje 31, kao apsolutno političko poglavlje, za druge zemlje nije bilo uopšte zahtevno i za njih nije bilo problem, jer su one svoju spoljnu bezbednosnu politiku usaglašavale mnogo brže nego Srbija. Međutim, kaže, od 2014, kada smo otpočeli pregovore o članstvu u EU, međunarodne okolnosti su se promenile i EU je uvela sankcije Rusiji zbog Krima. 

Ono što nije dobro je, ističe, to što se sankcije prema Rusiji obnavljaju svakih šest meseci i što se ne vidi kraj kada će EU to zaustaviti. "Dokle god se to ne desi, kako sada stvari stoje, mi to poglavlje očigledno nećemo otvoriti", kaže Grubješić. 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (12)

Loading
danka

21.08.2018 08:20

Resice se i to pitanje jednom, pa vise nece biti izgovora za odugovlacenje ulaska u EU

mala

21.08.2018 08:21

Tesko se tu moze doci do nekog sporazuma.

danko

21.08.2018 08:22

Moramo mudrom politikom "plivati" ka EU ali i cuvati mir i stabilnost i naravno nasu teritoriju na Kosovu. Nazalost, verovatno nas je problem nastavka dijaloga sa Pristinom usporio u evrointegracijama ali prosto moramo insistirati na tome da Pristina ispuni preuzete obaveze iz Brisela od pre pet godina i osnuje ZSO!

mala

21.08.2018 08:22

Ako dodje do nekog dogovora bice dobro.