BIĆE DUPLO GORE NEGO ŠTO JE BILO! Osim SUPERĆELIJSKE OLUJE, Srbija na udaru još jedne KATASTROFE: Meteorolog objavio kad kreće haos!

Autor:

Vesti

07.07.2024

22:05

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Datumi kada nam slede novi pljuskovi koji donose zahlađenje, poklapaju se tačno sa datumima prošlogodišnjih superćelijskih oluja

BIĆE DUPLO GORE NEGO ŠTO JE BILO! Osim SUPERĆELIJSKE OLUJE, Srbija na udaru još jedne KATASTROFE: Meteorolog objavio kad kreće haos!

Foto: Printscreen/Youtube, Shutterstock

shutterstock

Afrički anticiklon ponovo je pogodio Srbiju, nakon skoro dve nedelje "prašumske klime". Temperatura u Srbiji iz dana u dan ponovo raste, pa se do 10. jula očekuje pravo tropsko vreme sa temperaturama koje će ići i do 39 stepeni Celzijusa.

Međutim, kako najavljuje meteorolog Ivan Ristić ni ovog meseca nas nepogode neće zaobići, a moguće su superćelijske oluje, ali i udari orkanskih vetrova do 200 kilometara na čas, što je duplo jače nego što je bilo!

Sledi manji pad temperature

Već sredinom jula, tačnije već sledećeg vikenda možemo očekivati početak nestabilnog perioda, sa manjim padom temperature, najavljuje meteorolog amater Ivan Ristić.

 - Od 13. do 20. jula ponovo nestabilan period ali i manji pad temperatura koje će se sledeće nedelje kretati od 32 do 37 stepena Celzijusovih. Uživajte ovih nedelju dana u mirnijem vremenu jer od subote 13. jula u popodnevnim časovima dolaze ponovo oblaci koji će usloviti pljuskove kiše, grmljavine, ponegde grad i nepogode - objavio je Ristić na društvenim mrežama.

Kako ističe, temperatura severnog Jadrana i dalje je oko 25 stepeni i nada se da će tako i ostati.

 - Temperatura mora na Jadranu, koja je još uvek oko 25 stepeni Celzijusa nas je spasila - dodao je Ristić.

Moguće superćelijske oluje

Kako je napisao, datumi kada nam slede novi pljuskovi koji donose zahlađenje, poklapaju se tačno sa datumima prošlogodišnjih superćelijskih oluja!

 - Ali ako nastavi da raste i ako se ponove ovakve meteorološke situacije, može doći do superćelijske oluje i orkanskih vetrova do 200 kilometara na čas, što je duplo jače nego što je bilo - rekao je Ristić nedavno.

Kako su naveli stručnjaci nakon strašnog nevremena koje je pogodilo Srbiju prethodne sedmice, superćelijske oluje viđaćemo sve češće, one će postati naša svakodnevnica.

Klimatolog Vladimir Đurđević kaže da mogu da se očekuju razornije oluje koje će se češće pojavljivati.

 - Ovo što nam se dešava nije slučajno već je posledica toga što se klima promenila. Ovo je novo stanje na koje treba da se naviknemo i koje će u budućnosti verovatno da se pogorša. Nećemo ostati na ovome nego ćemo verovatno viđati još razornije oluje od ovih koje se dešavaju zadnjih nekoliko godina - naveo je klimatolog Vladimir Đurđević.

I meteorolog RHMZ-a Milenko Jovanović istakao je da su nepogode koje su zahvatile Srbiju poslednjih dana pojava koju ćemo češće viđati u budućnosti, ali to ne znači da će se one toliko napredovati da nećemo moći da živimo od njih.

 - Praktično superćelijska oluja je drugi naziv za dobro razvijeni grmljavinski oblak kumulonimbus, koji traje nekad duže, nekad kraće. To nije ništa što do sada nije postojalo, ali to sada kada se kaže, znači kataklizma! - kaže meteorolog Jovanović, prenosi Mondo.

Kako objašnjava, oseća se porast ekstremnih vremenskih pojava, a u budućnosti one neće slabiti.

Kako se ponašati tokom superćelijske oluje?

Ministarstvo unutrašnjih poslova izdalo je svojevremeno upozorenje kako se ponašati u slučaju udara groma, kao i tokom oluje koja je danas zahvatila Srbiju.

Mere MUP-a

  • obezbediti sve objekte koji mogu da odlete usled jakog vetra i izazvati materijalnu štetu ili povrediti građane;
  • obezbediti prozore i spoljna vrata
  • izbegavati kontakt sa kuhinjskim i kupatilskim slavinama, radijatorima i drugim metalnim predmetima budući da su dobri provodnici

MUP je takođe istakao i kako možemo izračunati i proceniti koliko smo udaljeni od oluje kako bi znali koje sledeće korake da preuzmemo.

Kako izračunati udaljenost superćelijske oluje

- Izračunajte vreme između sevanja i groma u sekundama, pa to vreme podelite sa tri kako biste izračunali udaljenost oluje u kilometrima - navodi se u saopštenju.

Najbitnije je skloniti se od bilo kakvih visokih struktura, konstrukcija, visokog drveća, telefonskih kablova i električnih vodova. U slučaju da se zateknete blizu oluje, pronađite zaklon u zgrade ili automobile, a ako to nije moguće, sedite na zemlju.

Ukoliko ste u šumi, zaštitite se ispod niskog drveća i izbegavajte otvoren prostor. Izbegavajte vodu, držanje kišobrana ili drugih metalnih provodnika.

- Držite rastojanje između sebe ako ste u grupi i nemojte stajati uspravno, već se preporučuje da čučnete ili makar da se sagnete.

Šta ako ste u automobilu za vreme superćelijske oluje

Ukoliko se nađete u automobilu, zaustavite vozile pored puta dalje od elektrovodova i drveća koje može pasti na vozilo. Ostanite u automobilu ali uključite poziciona svetla dok ne prođe oluja.

Izbegavajte poplavljene pute i kao i prethodno upozorenje, ne pipajte metalne provodnike.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading