OGROMAN GUBITAK, PREMINUO SLAVNI GLUMAC! Zauvek ćemo pamtiti OVA REMEK-DELA!

Autor:

Zabava

09.07.2024

14:20

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Svet filma, pozorišta i televizije zavijen u crno!

OGROMAN GUBITAK, PREMINUO SLAVNI GLUMAC! Zauvek ćemo pamtiti OVA REMEK-DELA!

Foto: pixabay.com

Bruno Zanin, italijanski filmski, pozorišni i televizijski glumac umro je u 73. godini

Zanin je u istoriju svetske kinematografije ušao tumačeći glavnu ulogu u filmu "Amarkord" Federika Felinija, jednom od najvažnijih ostvarenja italijanske i svetske kinematografije.  

Foto: Printscreen/Facebook

Bruno Zanin

Bruno Zanin je rođen kao šesto dete u siromašoj porodici. Pohađao je škole pod upravom salezijanaca, koji su ubedili njegove roditelje da ga pošalju u rimokatoličku bogosloviju. Bogoslovsku školu nije uspeo da završi već ju je napustio kada je bio treća godina. Kada je imao 13 godina, pretrpeo je zlostavljanje od strane jednog rimokatoličkog misionara. Ovaj traumatičan događaj naterao ga je da napusti ideju o svešteničkom pozivu i da napusti školu.

Nakon napuštanja bogoslovije, Zanin je prošao kroz niz teških životnih iskustava, uključujući boravak u maloletničkom zatvoru i pokušaj samoubistva zbog čega je završio u psihijatrijskoj bolnici u Padovi. Ovi događaji ostavili su duboke ožiljke na njegovoj duši.

Godine 1967. Bruno Zanin je upoznao Edvarda Melkarta, američkog slikara i vajara jevrejskog porekla iz Rusije. Melkart je ponudio Zaninu da živi kod njega, i tokom tog perioda, pozirao je kao model za nekoliko slikarevih dela.

„Umro je siromašan u javnoj bolnici u Veneciji,“ prisetio se Zanin kasnije.

„Bio je prvi odrasli čovek koji me je poštovao, koji nikada nije podigao ruku na mene, koji me je hranio, savetovao i vodio širom Italije bez traženja ičega zauzvrat.“

Preko Melkarta, upoznao je i čuvenu Pegi Gugenhajm, američku mecenu. Gugenhajm ga je zaposlila kao čuvara pasa i pružila mu sobu u svojoj čuvenoj palati Palaco Venier dei Leoni. Ovaj dvorac je kasnije postao jedan od najpoznatijih muzeja u Italiji, posvećen evropskoj i američkoj umetnosti XX veka.

Zaninova sudbina se značajno promenila 1973. godine kada se našao u Ćinesiti, poznatom filmskom studiju u Rimu. Tamo ga je slučajno primetio veliki reditelj Federico Fellini, koji ga je angažovao za ulogu Tita u filmu "Amarkord". Film je 1975. godine osvojio Oskara za najbolji strani film, što je donelo Zaninu značajnu popularnost. Nakon ovog uspeha, Zanin je napustio Lipari i preselio se u Rim kako bi pokušao da ostvari karijeru u svetu filma, iako nikada ranije nije glumio.

Glumeo je u tridesetak filmova i u brojnim pozoršnim predstavama uključujući i Šekspirovog "Mletačkog trgovca" i u postavkama Goldonijevih komedija.

Objavio je prvi autobiografski roman "Niko ne sme da zna" 2007. Knjiga je bila toplo primlejna od strane italijnaskih književnih kritičara."

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading