Sve se snima! Da li je špijuniranje prešlo granicu ili smo mi previše paranoični?
Pevačica Ana Štajdohar nedavno je na Tviteru napisala da je sa drugaricom u telefonskom razgovoru pomenula treninge plesa oko šipke.
Čim je otvorila Instagram, pojavile su se brojne reklame fitnes centara koji nude treninge pol densa. Njeni pratioci na Twitteru u komentarima su pisali o brojnim sličnim iskustvima.
I svi oni se oni pitaju, da li je moguće špijuniranje preko društvenih mreža i kada nismo ulogovani na svoje naloge?
Da li su društvene mreže, zarad profita, prešle granicu privatnosti ili smo mi samo previše paranoični?
Na to pitanje, u emisiji Jutro sa Natašom Prve televizije, odgovarali su IT konsultant Vojislav Rodić i softverski inženjer Dražen Drašković.
- Ne snima se samo to šta govorimo, s kim govorimo i gde govorimo, snima se i pozadinski ambijentalni zvuk, iz koga onda, svi koji koriste te snimke, izvlače podatke da li ste bili kod kuće, na poslu, na nekom prijemu, na koncertu, u otvorenom ili zatvorenom prostoru. To je sve relevantno za kvalitet podataka koji će se skupljati - kaže Rodić, potvrđujući da se ti podaci sakupljaju da bi bili prodati oglašivačima.
- Svi snimaju! I mi smo im to eksplicitno dozvolili kada smo instalirali aplikaciju - ističe on, napominjući da aplikacije ne snimaju sve vreme sve, jer nemaju dovoljno prostora. Drašković kaže da definitivno postoje uređaji koji prikupljaju podatke, kao što oni koji primaju glasovne komande. - Sve što pričamo, negde se beleži. Da li za stalno ili ne, ali se obrađuje -.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)