Foto: pixabay.com
U zavisnosti od vrste operacije menja se izbor namirnica
Hidratacijom, proteinima, mineralima, ali i brojnim receptima sa kurkumom, semenkama, orašastim plodovima, koje savetuju ruski lekari, organizam jača nakon svake operacije, odnosno hirurške intervencije, koja ga iscrpljuje. Osim što se u postoperativnom periodu mora voditi računa o vrsti namirnica koje se unose u organizam, važan je i način njihove pripreme.
Hirurške intervencije za ljudsko telo predstavljaju stres, a oporavak i jačanje imunosistema moguć je samo uz pravilnu ishranu. Ishranom se mogu sanirati otoci, modrice, upale i rane koje često ostaju posle operacija. U zavisnosti od vrste operacije, menja se izbor namirnica.
Za oporavak tela najvažniji su:
1. Hidratacija
Foto: pixabay.com
Neophodno je piti minimum osam čaša vode dnevno
Za što brži oporavak nakon hirurških intervencija pravilna hidratacija je od velike važnosti. Voda pomaže da kiseonik i ostali nutrijenti lakše stignu u sve delove organizma, pa tako i proces zarastanja rana kraće traje. Trebalo bi da se pije najmanje osam čaša vode dnevno, postepeno malim gutljajima. Tečnost smanjuje osećaj zamora, mučninu i glavobolju nakon operacije.
2. Proteini
Aminokiseline u proteinskoj hrani ubrzavaju proces zarastanja i regeneraciju tkiva. Proteini su važni i da bi se brže povratila energija i fizička snaga nakon operacije. Od mesa treba birati ono s manje masnoće, kao što su piletina, ćuretina, riba i morski plodovi. Ostali izvori su jaja, mahunarke, orašasti plodovi, tofu. Mlečni proizvodi takođe sadrže proteine, ali ih treba izbegavati ukoliko se posle operacije javi zatvor.
Ove namirnice ubrzavaju oporavak
Šargarepa i slatki krompir
Ovo narandžasto povrće obiluje beta-karotenom, organskim jedinjenjem koje se u organizmu pretvara u vitamin A. Ovaj vitamin je veoma značajan za zdravlje kože, sluzokože i tkiva, pa može pomoći i da lakše zarastu rane nakon operacija. Šargarepa i slatki krompir, osim toga, obiluju i biljnim vlaknima. Najlakši i najbrži način pripreme jeste barenje, a krompir se može ispeći i s malo maslinovog ulja.
Paprika i citrusi
Zbog visokog sadržaja vitamina C, papriku i citrusno voće trebalo bi uključiti u postoperativni režim ishrane. Vitamin C je potreban za biocintezu kolagena, koji je najznačajniji strukturalni protein u našem organizmu, pomaže i oporavku tkiva, mišića i kože nakon hirurških intervencija.
Semenke i orašasti plodovi
Seme bundeve i susama predstavlja odličan izvor cinka, kao i orašasti plodovi poput badema, kikirikija i indijskog oraha. Ovaj mineral je jedan od važnih faktora za normalno funkcionisanje imunosistema. Organizmu je neophodan cink kako bi razvio i aktivirao ćelije koje su deo imunološke zaštite. Cink je značajan i u procesu zarastanja rana, štiti od bolesti i slabosti tela, učestvuje u sintezi proteina..
3. Vlakna
Jedna od stvari na koju se većina ljudi žali nakon operacije jeste zatvor. Da bi se ove komplikacije izbegle, neophodan je veći unos vlakana. Njih ima u svežem voću i povrću, ovsenoj kaši, integralnom hlebu. Treba izbegavati namirnice koje pojačavaju opstipaciju - dehidriranu hranu, slatkiše, prerađene proizvode, crveno meso. Suve šljive su naročito dobre za regulisanje probave i mekšu stolicu.
4. Probiotici
Posle svake hirurške intervencije prepisuju se antibiotici kako bi se sprečile infekcije. Ipak, duža upotreba, osim loših bakterija, uništiće i one dobre, koje su neophodne za pravilno varenje. S obzirom na to da naš imuni sistem u velikoj meri zavisi od pravilnog rada creva, treba obnoviti dobre bakterije kako bi organizam povratio svoju zaštitu. Zato se preporučuje hrana bogata probioticima: jogurt, kefir, kvas, kombuha, kimči, mahunarke.
5. Ugljeni hidrati i masti
Zamor, vrtoglavica, opšta slabost tela, neki su od normalnih simptoma tokom oporavka od hirurške intervencije. Kako bi se što brže povratila energija, treba u ishranu uvrstiti ugljene hidrate iz zdravih izvora - voće, povrće, mahune, žitarice. Ove namirnice će učiniti da telo povrati snagu i dobije "gorivo", a da pritom ne izazovu neželjene efekte poput konstipacije. Zdrave masti bi takođe trebalo da se nađu na dnevnom jelovniku - avokado, ekstradevičansko maslinovo ulje, kokosovo ulje, orašasti plodovi.
Foto: pixabay.com
Pročitajte još:
Komentari (0)