Ova riba je prepuna vitamina, zdravih masti i nutrijenata: Pogledajte koje su sve blagodeti LOSOSA!
Kada nutricionisti pričaju o blagotvornom učinku konzumiranje ribe, najpre govore o njihovu sastavu masnih kiselina koje su izrazito povoljne za ljudsko zdravlje. Iako je zapravo celu grupaciju riba i morskih plodova preporučljivo konzumirati 2 – 3 puta nedeljno, u velikoj se meri blagotvorni učinci odnose na tzv. masnu ribu. A tu svakako prednjači losos.
Nutritivni sastav lososa
Ono što je možda prvo i najvažnije istaknuti kod lososa kada govorimo o njegovu nutritivnom sastavu jeste to da je izrazito bogat omega-3 masnim kiselinama. Omega-3 masne kiseline smatraju se vrlo važnim za razvoj i održavanje kognitivnih funkcija organizma (pogotovo kada govorimo o deci), a takođe su bitne za odražavanje zdravlja .
Omega-3 masne kiseline
Omega-3 masne kiseline su EPA (eikosapentaenska masna kiselina) i DHA (dokosaheksaenska masna kiselina).
Iako se mogu naći podaci kako se omega-3 masne kiseline nalaze i u hrani biljnog porekla, one se zapravo nalaze njihovi prekursori (alfa-linolenska masna kiselina iz koje u organizmu nastaju EPA i DHA), a konverzija iz hrane biljnog porekla prilično je niska pa zapravo masna riba i njeni proizvodi (npr. riblja ulja) ostaju njihovi glavni izvori.
Kada govorimo o omega-3 masnim kiselinama i lososu, važno je dodati kako divlji losos sadrži više omega-3 masnih kiselina od onog iz uzgajališta (iako ni ta brojka nije zanemariva).
Masti
Osim omega-3 masnih kiselina, losos je izvrstan izvor proteina, masti i drugih nutrijenata, odnosno vitamina i minerala.
Masti koje nalazimo u lososu uglavnom su nezasićene masti (tzv. dobre masti koje smanjuju rizik od srčano-žilnih bolesti), a povoljnije su svakako u divljem lososu u odnosu na onaj iz ribnjaka koji ipak sadrži nešto više zasićenih masti (tzv. loših).
Vitamini i minerali
Vitamine B3, B6 i B12 u lososu nalazimo u većim količinama, kao i minerale selen i magnezijuma.
Upotreba lososa u kulinarstvu
Losos možemo naći u više oblika – sveži, smrznuti, dimljeni i dimljeni sušeni. Svi su oblici izvrsni za ljudsku ishranu, iako se, naravno, mala prednost daje svežem.
Sveži i smrznuti losos – komadi i fileti
Sveži je losos najbolje upotrebiti nekoliko dana nakon kupovine, a preporučljivo je čuvati ga u plastičnoj vrećici uronjenoj u led u frižideru koji će se menjati ako se otopi.
Za pripremu svežeg ili smrznutog lososa, najbolje je kratko ga peći, ali pritom paziti da ne izgori. Obično je dovoljno oko 5 minuta sa svake strane za komade debljine 1 – 1,5 cm. Znamo da je gotov kada se slojevi lako odvajaju viljuškom. Sveži losos koji ima kožu može se i peći s njom. Iako je ona jestiva, katkad može biti kontaminirana toksinima pa ju je čak i preporučljivo izbegavati.
Dimljeni i dimljeni sušeni losos
Dimljeni i dimljeni sušeni losos još je jedna odlična stvar u prehrani jer se može konzumirati bez termičke obrade i jednostavno, kao deo sendviča, narezaka ili primjerice kanapea kao hladnih predjela. Također se može poslužiti kao dodatak raznim jelima s testeninom, ali i kao deo pita.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)