SVAKI DEO ZAČINSKE BILJKE MOŽE DA POSLUŽI KAO LEK: Mirođija za smirenje, jače srce i bolje varenje
U ruskoj narodnoj medicini ova biljka je poznata kao sredstvo za bolji apetit, reguliše krvni pritisak, podstiče mokrenje i laktaciju kod dojilja, a i dobar je sedativ, pa se koristi u slučaju nesanice...
Kada bi ljudi bili upoznati sa bar pola od lekovitih svojstava mirođije, stvarno bi je stavljali u svaku čorbu. Mirođija ili kopar (lat. Anethum graveolens) poznata je začinska mirisna biljka koja se gaji, a i sama razmnožava, po vrtovima. Jednogodišnja je, naraste do metar, listovi su višestruko perasti, cvetići mali i žuti, dok su plodovi jajoliki. Vodi poreklo iz srednje Azije, a najjaču aromu ima pre nego što procveta.
Gotovo svi delovi mirođije su lekoviti, može se sušiti ili koristiti u svežem obliku. U ruskoj narodnoj medicini je poznata kao sredstvo za bolji apetit i varenje, kod nadimanja i povraćanja. Čaj od mirođije reguliše krvni pritisak, širi krvne sudove, poboljšava rad srca i podstiče mokrenje. Napitak od ploda ove biljke poboljšava apetit, ali je i dobar sedativ, pa se koristi u slučaju nesanice, a njegovo konzumiranje savetuje se dojiljama jer podstiče lučenje mleka. Mirođija sadrži poprilične količine gvožđa, magnezijuma i kalcijuma i veoma je bogata flavonoidima - snažnim antioksidantima koji imaju antivirusna i antiupalna svojstva.
SEMENKE MIROĐIJE
Semenke obiluju flavonoidima i kalcijumom, a redovnom upotrebom preparata na bazi semenki mirođije deluje se preventivno na nastanak osteoporoze, dok struktura kostiju postaje jača. Svojim antibakaterijskim svojstvima semenke sprečavaju rast i razvoj bakterija u organizmu, pa brzo i lako rešavaju problem lošeg zadaha i upala disajnih puteva, bronhitisa, prehlade i gripa. Takođe, seme ove začinske biljke sprečava nadimanje. Neki od sastojaka u semenkama mirođije imaju opuštajući efekat na mišiće gastrointestinalnog trakta i zato se još od 19. veka u Rusiji mirođija koristi za ublažavanje grčeva kod beba. U ključalu vodu dodati kašičicu semenki mirođije i ostaviti da se prohladi do sobne temperature. Doza bi trebalo da bude između dva i 10 mililitara u zavisnosti od težine bebe. Ruski lekari preporučuju i mešavinu mirođije, đumbira i kamilice.
Još od 19. veka u Rusiji se seme mirođije koristi za ublažavanje grčeva kod beba
ULJE MIROĐIJE
Etarsko ulje je glavni lekoviti sastojak mirođije. Izvlači se iz lišća, stabljika i semenki biljke, a koristi se i u proizvodnji sapuna. Najkvalitetnije etrasko ulje se proizvodi destilacijom vodenom parom samlevenih zrelih plodova. Poput semenki, i ulje mirođije štiti organizam od upala urinarnog trakta, bubrega, genitalija i organa za varenje. Može se nanositi direktno na kožu jer pomaže kod zarastanja rana i kožnih infekcija, a efikasno je i kod vaški. Ovo ulje deluje umirujuće, kao blagi sedativ i koristi se protiv anksioznosti, depresije i izliva besa. Pomešano sa čajem od kamilice umiruje decu sa poremećajem pažnje. Ukoliko ste dojilja i imate problema sa produkcijom mleka, eterično ulje mirođije može biti spas.
LISTOVI MIROĐIJE
Sveže naseckani listovi mirođije pomešani sa sokom peršuna mogu pomoći kod obilnog krvarenja tokom menstrualnog ciklusa. Listovi regulišu nivo šećera u krvi i pomažu kod uznemirenog stomaka. Kod stomačnih problema koristite ruski narodni lek: Sitno naseckajte listove mirođije i pomešajte sa kefirom sa manjim procentom masnoće. Za melem protiv čireva na koži napravite pastu od kurkume i mirođije, pa njome mažite upaljena mesta. Za pravi ruski čaj za uživanje kašiku sitno iseckane mirođije preliti sa dva decilitra prokuvane vode. Ostaviti da odstoji 10 minuta, procediti i začiniti medom i limunom.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)