DUGOTRAJAN IMUNITET NAKON KOVIDA? Naučnici imaju nova saznanja o antitelima
Naučnici u SAD su kod ispitanika koji su preležali kovid-19 pronašli ćelije koje proizvode antitela mesecima nakon pojave prvih simptoma, a to je po njima snažan dokaz dugotrajnog imuniteta.
I posle 11 meseci nakon što se oporave od blage infekcije kovidom 19 ljudi još uvek imaju imune ćelije koje proizvode antitela protiv virusa korona, a istraživači Medicinskog fakulteta sa Univerziiteta u Vašingtonu su otkrili da bi takve ćelije mogle da opstanu u rezervi i čitav život, proizvodeći antitela sve vreme, navodi se u njihovoj studiji koja je objavljena u magazinu "Nejčer".
Naučnici su utvrdili da se tokom infekcije koronavirusom imune ćelije koje proizvode antitela brzo množe i cirkulišu u krvi čineći da nivo antitela bude veoma visok, ali jednom kada infekcija prestane, većina takvih ćelija izumire, a nivo antitela opada.
Ipak, mali deo tih ćelija, koje su nazvane dugovečnim plazma ćelijama (BMPCs), sele se u koštanu srž i tu ostaju i one nastavljaju da neprekidno luče nizak nivo antitela u krvotok kako bi se zaštitile od novog susreta sa virusom.
Naučnici su poređenja radi analizirali i uzorke koštane srži 11 osoba koje nikada ranije nisu imale kovid -19 i ni jedna od njih nije imala takve ćelije u koštanoj srži.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)