OVE NAMIRNICE SU KRIVE ZA LOŠ ZADAH!

Autor:

Lifestyle

10.07.2018

04:15

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Neke samo naoko bezopasne namirnice mogu i te kako uticati na dah, a verovali ili ne, ako planirate sastanak, možda treba da izbegavate i bombone i žvake s mentolom.

RepublikaFoto: pixabay.com
Foto: Ilustracija

Alkohol 

Ako ste popili veću količinu alkoholnih pića, dah vam sigurno neće imati prijatan miris. Kako je već poznato, alkohol je moćan diuretik, a njegova konzumacija ne podstiče isisavanje vode samo iz mozga i tela, već i iz usta i sputava proizvodnju pljuvačke. Pljuvačka je bogata prirodnim enzimima koji razgrađuju i ispiraju smrdljive bakterije pa tako svaka čašica više neminovno pogoršava zadah. Niko vam ne brani da u umerenim količinama pijete alkoholna pića, ali ne bi bilo loše da pored toga popijete i čašu vode koja će sprečiti i tu sporednu pojavu. 

RepublikaFoto: pixabay.com

Pepermint 

Premda većina smatra kako su žvakaće gume i bombone s pepermintom pravo oružje za borbu protiv lošeg zadaha, upravo pepermint može drastično pogoršati zadah. Naime, čim se ukus mentola ispere, dah može ponovo poprimiti neugodan miris, ako čak ne i gori nego što je bio. Kako navode stručnjaci, brojni proizvodi od mentola za osveženje daha tako bi vam mogli više štetiti nego koristiti. Naime, mnogi od tih proizvoda sadrže šećere, koji su zapravo čista hrana za bakterije, a dok bakterije jedu šećer, nastaju štetni spojevi sumpora koji izazivaju neugodan zadah. 

RepublikaFoto: pixabay.com

Meso 

Naravno, ako nekoliko puta nedeljno konzumirate meso, to neće uticati na dah, ali ako preterate s konzumacijom proteina, tada biste mogli imati problema s neprijatnim zadahom. Naime, kada se u telo unosi veća količina proteina od potrebnog, oni se razgrađuju na ugljene hidrate. Jedan od sporednih proizvoda koji nastaje u toj razgradnji jeste amonijak, koji pak svoj izlaz može pronaći kroz usta. 

RepublikaFoto: pixabay.com

Sušeno voće 

Sušeno voće sadrži velike količine netopivih vlakana celuloze zbog kojih se komadići voća hvataju i lepe za zube i između zuba. Takođe, valja imati na umu i količinu šećera koju sadrži sušeno voće. I, naravno, nakon jedenja sušenog voća svakako treba oprati zube i očistiti ih zubnim koncem pre nego što počne rast bakterija u ustima.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading