Ministarka Macura i porodica Erdogan u Istanbulu: Saradnja Srbije i Turske ključna za pravedniji svet
Ova poseta ima poseban značaj jer predstavlja još jedan korak u jačanju saradnje dve zemlje, kao i zajedničkih napora za osnaživanje žena u digitalnom dobu.
Ministarka Tatjana Macura govorila je na konferenciji „Žene i veštačka inteligencija” u Istanbulu, prisustvujući ovom važnom međunarodnom skupu u trenutku kada odnosi Srbije i Turske nikada nisu bili snažniji i prisniji. Ova poseta ima poseban značaj jer predstavlja još jedan korak u jačanju saradnje dve zemlje, kao i zajedničkih napora za osnaživanje žena u digitalnom dobu.
Konferenciju je svečano otvorio turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, koji je izrazio iskreno poštovanje prema predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, s kojim se susreo dan ranije na samitu u Budimpešti. Turski predsednik je tokom susreta sa ministarkom Macurom istakao duboko prijateljstvo koje gai prema Srbiji i značajnu ulogu koju Srbija ima kao partner Turskoj u različitim oblastima, od ekonomije do bezbednosti i društvenog razvoja.
Prva dama Turske Emine Erdogan organizovala je svečanu večeru i u razgovoru sa ministarkom Macurom osvrnula se na poseban odnos koji je razvila s prvom damom Srbije – Tamarom Vučić, rekavši da je doživljava kao sestru. Ovaj bliski i prijateljski odnos doprinosi jačanju bilateralnih veza i pruža inspiraciju za dalju saradnju u oblasti obrazovanja devojčica i promocije socijalnog preduzetništva, oblasti u kojima Emine Erdogan ulaže posebne napore.
Ministarka Macura je istakla važnost rodne ravnopravnosti u tehnologiji i podvukla izazove sa kojima se žene suočavaju u svetu veštačke inteligencije.
- Prema Izveštaju o globalnom rodnom jazu iz 2023. godine, samo 30% žena trenutno radi u oblastima veštačke inteligencije. To znači da se ova tehnologija razvija prvenstveno iz jedne perspektive – muškaraca – što dovodi do pristrasnosti u AI sistemima. Kada se, na primer, AI koristi u medicinskoj dijagnostici, često se ne prepoznaju specifičnosti ženske fiziologije, što rezultira neprihvatljivim razlikama u podršci pacijentima - istakla je Macura.
Dodala je i da je neophodno da vlade i privatni sektor posvete posebnu pažnju etičkoj primeni veštačke inteligencije.
- Brz razvoj AI tehnologije zahteva da uvek imamo u vidu ljudske vrednosti i rodnu ravnopravnost, kako bismo izbegli da sistemski previđamo polovinu populacije i gradimo inkluzivan i digitalni svet - naglasila je ministarka.
Srbija je prepoznata kao jedna od najinovativnijih vlada na Globalnom samitu u Dubaiju i postavljena je da predsedava Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju u naredne tri godine. Takođe, domaćinstvo ministarskog samita GPAI u decembru 2024. godine odražava posvećenost Srbije odgovornom razvoju veštačke inteligencije i globalnom liderstvu u upravljanju veštačkom inteligencijom.
Ministarka je ovom prilikom pozvala zvaničnike Turske i sve zainteresovane prisutne da posete ovu konferenciju koja će se održati od 3. do 4. decembra u Beogradu.
Ova poseta predstavlja značajan doprinos daljem jačanju odnosa Srbije i Turske, kao i potvrdu opredeljenja da se zajednički radi na razvoju oblasti od globalnog značaja, poput veštačke inteligencije i osnaživanja žena.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)