PAO TROJKAMA POTAMNIO ZVEZDU! Crveno-beli OSTALI i bez TEORIJE! Ljubimac grobara UTIŠAO Arenu! (VIDEO)

20.03.2024

22:13

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su od Panatinaikosa u Areni rezultatom 76:89 (20:29, 21:22, 15:19, 20:19) u 30. kolu Evrolige.

Bio je to šesti uzastopni poraz za izabranike Janisa Sferopulosa, koji su sada i teoretski ostali bez šansi da se plasiraju u plej-in najelitnijeg evropskog takmičenja.

Samo su uvodni minuti utakmice pripali crveno-belima, da bi onda “rafalom” trojki igrači atinskog velikana prelomili meč u svoju korist, preuzeli vođstvo koje više nisu ispuštali do kraja meča.

Pogađao je Kostas Mitoglu na njemu nesvojstven način sa svih pozicija van linije 6,75, priključio mu se potom i najbolji igrač ovog tima Kendrik Nan, pa Kostas Slukas…

Sve što su momci u zelenim dresovima bacilli ka košu Zvezde, prolazilo je kroz mrežicu srpskog šampiona. Čak sedam pogođenih trojki iz devet pokušaja u prvom poluvremenu, svedoči koliko je PAO bio dominantniji na tom planu.

Grigonis i Teodosić u duelu

Crveno-bele su u igri održavali Džoel Bolomboj i Dejan Davidovac, koji su do odmora postigli pod devet poena, ali nedovoljno da grčki tim na odmor ode sa dvocifrenom prednošću (41:51). Išlo je vođstvo PAO i na 14 poena viška tokom uvodnih 20 minuta (20:34), ali je Zvezda do kraja prvog dela uspela da ublaži zaostatak.

CRVENA ZVEZDA - PAO 76:89 (20:29, 21:22, 15:19, 20:19)

DVORANA: Arena. SUDIJE: Huan Karlos Garsija, Pjotr Pastusjak, Kristaps Konstantinovs.

CRVENA ZVEZDA: Smart 2, Lazarević, Teodosić 4, Hanga 2, Davidovac 19, Mitrović 6, Tobi, Bolomboj 11, Ilić 9, Nedović 19, Gedraitis 4, Gilespi.

PANATINAIKOS: P. Kalaicakis, Moraitis, Balcerovski, Slukas 17, Papapetru, Grent 12, Nan 15, Lesor 19, Grigonis 8, Ernangomez 1, Mitoglu 17, Mancukas.

U trećoj četvrtini se domaćin približio trojkom Davidovca na samo sedam razlike, međutim, Grci su uzvratili serijom 0:5 i preko Mitogluove trojke, odnosno, zakucavanja Lesora došli ponovo na +12 (46:58), čime su prelomili meč. Francuski centar bio je nerešiva enigma za Zvezdu u drugom poluvremenu postigavši do poslednje četvrtine čak 14 poena.

PAO je u poslednjih deset minuta rutinski odradio posao i došao do novog trijumfa, učvrstivši se u vrhu evroligaške tabele, dok su crveno-beli ovim porazom izgubili i teoretske šanse za plasman u plej-in.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Matijas Lesor, bivši igrač Partizana je dao 19 poena uz indeks korisnosti +30, uz 37 minuta provedenih na parketu. Slukas je uz indeks 29 dao 17 poena, baš kao i Mitoglu.

Kod domaćina, Dejan Davidovac i Nemanja Nedović postigli su po 19 poena, dvocifren je bio i Džoel Bolomboj sa osam poena manje.

Crvena zvezda je posle novog poraza na skoru od 10 pobeda i 20 poraza, dok je PAO na 19 trijumfa i 11 neuspeha.

U Arenu za dva dana od 19 časova stiže Virtus iz Bolonje, dok Panatinaikos čeka težak meč protiv Barselone u Atini.

TOK UTAKMICE

DRUGO POLUVREME

ČETVRTA ČETVRTINA

40. minut - Kraj meča, PAO je pobedio Zvezdu rezultatom 89:76.

39. minut - Greši Nedović, što koristi Slukas u kontri i vraća dvocifrenu razliku (76:86), traži tajm-aut Sferopulos.

39. minut - Još jednom Nedović probija i poentira 76:83, pa faul u napadu Kendrika Nana nad Nemanjom. Tajm-aut Atamana, da li ćemo imati dramu u Areni?

38. minut - Nan lako pogađa 72:84, Nedović ubrzo vraća 74:84.

38. minut - Poentira Matijas oba puta sa penala 70:82, međutim, opet Ilić fenomenalno zakucava, četvrti put večeras, njegov deveti poen.

37. minut - Novi poeni za Lesora, PAO vodi 68:80, kod Zvezde Bolomboj pogađa 70:80.

36. minut - Mitoglu opet precizan 65:78, sjajno veče za igrača PAO, uzvraća na isti način Nemanja Nedović 68:78.

35. minut - Grent novom trojkom odbija napad crveno-belih 65:76, Teodosić maši u šutu za tri.

34. minut - Teodosić spušta Zvezdu na jednocifren minus 65:73.

Dok traje gledanje trenutka da li je Lesor zadnji igrao posle duela sa Teodosićem, delije su podsetile na dan kada su oduzele zastavu navijačkoj grupi Feldajn:

34. minut - Nedović precizan za tri, samo je -10, vodi i dalje PAO 73:63.

33. minut - Promašio je Lesor oba bacanja, ostaje 60:73.

33. minut - Ilić je pogodio prvo bacanje, drugo promašio 60:73, Bolomboj je uhvatio odbitak i dobio po glavi. Sferopulos traži čelendž i nesportski faul.

Slukas pogađa trojku 59:73, kad god Zvezda priđe, Grci imaju spreman odgovor.

32. minut - Evo ga, Davidovac na dodavanje Nedovića i imaće slobodno bacanje 58:70. Siguran je popularni "Deda", ubedljivo najbolji igrač Zvezde večeras 59:70.

32. minut - Puna dva minuta nema koša na obe strane 56:70 je i dalje.

Počela je poslednja deonica.

TREĆA ČETVRTINA

30. minut - Davidovac precizan na dodavanje Nedovića, pokušao je Mitoglu da skine loptu koja je bila u silaznoj putanji, pa je posle sudijske provere koš ipak priznat. Na kraju treće deonice 56:70.

30. minut - Gedraitis daje svoje poene 54:68, a Grent ne greši kod Panatinaikosa 54:70.

29. minut - Još jednom francuski centar zakucava za najvećih +15 u korist Atinjana 52:67, dobio je i bacanje posle kojeg PAO ide na maksimalnih 16 poena više 52:68.

28. minut - Sada Lesor precizan oba puta sa penala 52:65.

27. minut - Matijas Lesor koristi jedno od dva bacanja 52:63.

26. minut - Nedović precizan kod Zvezde 50:62, pa onda Ilić zakucava 52:62. Pre toga je Nan pogodio oba bacanja. Tajm-aut Ataman.

25. minut - Sjajan pas Tea za Nedovića koji ne greši 48:58, pa zakucavanje Lesora 48:60.

24. minut - Mitoglu postiže novu trojku i vraća Panatinaikos na plus 10 (46:56), pa u kontri zakucava Lesor i opet Grci imaju 12 poena više 46:58, reaguje Sferopulos tajm-autom. Serija PAO od 0:5.

23. minut - Grent pogađa iz neverovatne pozicije, prvi koševi za PAO u nastavku 44:53, uzvraća odmah Smart 46:53.

22. minut - Adam Hanga je imao dva slobodna bacanja, promašio je oba.

21. minut - Sjajni Dejan Davidovac novom trojkom otvara drugo poluvreme, njegov već 12. poen, Zvezda smanjuje 44:51.

Počelo je drugo poluvreme u Areni!

DRUGA ČETVRTINA

Kraj prvog poluvremena: Crvena zvezda - Panatinaikos 41:51.

20. minut - Lazarević je faulirao Slukasa, koji je pogodio oba bacanja za 41:51 nakon prvog dela igre.

20. minut - Dejan Davidovac stiže do svog devetog poena, opet Zvezda spušta na minus osam 41:49.

19. minut - Grigonis postiže trojku i prekida seriju crveno-belih 39:49.

18. minut - Kakvo zakucavanje Džoela Bolomboja, Zvezda je ponovo u igri 39:46!

17. minut - Ide trojka Davidovca, PAO vodi 37:46. Grci prave faul u napadu preko Matijasa Lesora.

16. minut- Još jedno zakucavanje za Ilića, koji blista u ovim trenucima 34:43, ali Nan opet cepa mrežicu za tri 34:46.

16. minut - Posle promašaja Nedovića za tri, nisu precizni bili ni igrači Panatinaikosa, da bi na asistenciju Nemanje, sjajno zakucao Dalibor Ilić i smanjio na 32:43.

15. minut - Davidovac daje dva brza koša, njegov četvrti poen 30:41, a Slukas ekspresno poentira 30:43, Zvezda ništa ne moože da odbrani. Sferopulos traži tajm-aut.

14. minut - Grent pogađa kod Panatinaikosa 26:39, ekspresno uzvraća Dejan Davidovac prvim poenima večeras 28:39. Ipak, Kendrik Nan povećava na 28:41.

13. minut - Bolomboj briljira pod košem Grka - 26:37, prethodno je Ernangomez pogodio jedan od dva "penala".

12. minut - Lesor zakucava pod košem Zvezde 20:34, pa Nedović postiže brze poene 22:34. Ponovo Matijas briljira 22:36, ali Mitrović ne greši 24:36, međutim, ubrzo dobija treći faul i mora na klupu, menja ga Dalibor Ilić.

11. minut - Džerijen Grent pogađa pod faulom. Iskoristio je i dodatno bacanje, PAO ide na +12, sada vodi 20:32.

PRVA ČETVRTINA

Kraj prve četvrtine: Crvena zvezda - PAO 20:29

Čak sedam trojki iz devet pokušaja postigli su igrači Panatinaikosa!

10. minut - Sjajna asistencija Teodosića za Luku Mitrovića, koji ne greši, serija Zvezde 6:0, koja smanjuje 20:23. Međutim, Slukas daje trojku za 20:26, a onda je precizan i Kevin Nan sa zvukom sirene za tri i vraća na devet razlike posle prvih deset minuta - 20:29.

9. minut - Nastavlja Teo preciznost sa bacanja, nova dva je realizovao i smanjuju crveno-beli na samo pet razlike 18:23.

9. minut - Miloš Teodosić se upisuje sa penala, precizan oba puta povratnik u Zvezdin tim za 16:23.

8. minut - Nemanja Nedović daje trojku nakon minute odmora, Zvezda smanjuje 14:20, međutim, Kevin Nan nastavlja niz Panatinaikosa novom trojkom 14:23.

8. minut - Traje trojkaška serija gostiju, sada je pogodio i Kostas Slukas za ubedljivih 11:20, pa Janis Sferopulos reaguje tajm-autom.

7. minut - Posle minut i po bez poena na obe strane, Maruius Grigonis postiže trojku i PAO ide na plus pet 9:14, ali Bolomboj uzvraća zakucavanjem 11:14. Ipak, ostao je sam Kostas Mitoglu u šutu za tri i doneo najvećih šest razlike za goste 11:17.

6. minut - Postiže Mitoglu trojku za 7:11, njegovih sedam vezanih poena, seriju prekida Mitrović i Zvezda je smanjila 9:11. Prvi tajm-aut na utakmici.

5. minut - Idu dva vezana koša Mitoglua, ukupno četiri za PAO, koji prvi put vodi u ovom meču 7:8.

4. minut - Kakva rampa Mitrovića za Lesora, a u kontri Gedraitis "kida" obruč zakucavanjem 7:4. Mitoglu uzvraća kod Panatinaikosa 7:6.

3. minut - Grigonis smanjuje na 5:4 u brzom napadu gostiju.

2. minut - Uz mnogo sreće Mitoglu dolazi do lopte i pogađa 2:2, ali Bolomboj daje prvu trojku na utakmici i ponovo je prednost na strani crveno-belih 5:2!

1. minut - Posle prekršaja u napadu Luke Mitrovića, Nan je faulirao Adama Hangu. Mađarski reprezentativac oba puta precizan s penala, Zvezda vodi 2:0!

Utakmica je počela!

PRE MEČA

19.58 - Startna petorka Crvene zvezde izgleda ovako: Adam Hanga, Džavonte Smart, Rokas Gedraitis, Džoel Bolomboj, Luka Mitrović.

Kod Panatinaikosa počinju: Grent, Nan, Grigonis, Mitoglu, Lesor.

19.50 - Specijalnu "dobrodošlicu" imao je bivši centar Partizana Matijas Lesor, koga su delije posebno izviždale. Međutim, košarkaš Panatinaikosa im nije ostao "dužan", pa ih je malo "pecnuo", zbog čega je dobioi još jače zvižduke.

Matijas Lesor

19.49 - Pogledajte kako je izgledao izlazak košarkaša Zvezde na parket Arene:

19.42 - Grčki velikan iz Atine je u seriji od četiri uzastopne pobede nad Crvenom zvezdom u Evroligi. Poslednji put je tim s Malog Kalemegdana pobedio "zelene" 2021. godine, u čuvenoj utakmici kada je deklasirala Panatinaikos rezultatom 81:48.

19.38 - Podsetimo se šta su trener Janis Sferopulos i košarkaš Zvezde Nemanja Nedović izjavili u najavi večerašnje utakmice:

- Povrede nisu posledica umora ili nečega što smo mi loše uradili. Povrede su posledica nesrećnih okolnosti. Povreda Dos Santosa se nije dogodila jer smo uradili nešto loše, dobio je lakat u lice, povreda Topića nije posledica loše odluke, jednostavno je povredio koleno, bio je sa nama samo nedelju dana, deset najviše. Teodosiću je neko pao na nogu i naneo mu povredu kosti. Sve te povrede nisu za posledicu imale naše loše odluke – rekao je Sferopulos i potom dodao:

Nemanja Nedović

- Imamo jedanaestoricu, nemamo mnogo opcija, nemamo mnogo alternativa. Borićemo se sa momcima koji će da igraju, računam na moje igrače, verujem u svoj tim. Verujem da ćemo se boriti na utakmici u sredu - jasan je grčki stručnjak.

Slično razmišlja i Nemanja Nedović, koji je svojevremeno igrao za PAO:

- Panata ekipa koja se bori za sam vrh Evrolige. Mi koji želimo da se vratimo pobedama, tako da motivacije sigurno ne manjka. Očekuje nas kvalitetan protivnik koji je lepo popunjen na svim pozicijama. Mislim da smo u dobroj zdravstvenoj situaciji pre svega, boljoj nego pre, potrudićemo se da zabeležimo pobedu - istakao je Nedović.

UVOD

Iako ne postoje gotovo nikakve šanse za plasman u plej-in najelitnijeg evropskog klupskog takmičenja, desetkovana ekipa Crvene zvezde želi da se sa što više pobeda oprosti od ovosezonskog učešća u Evroligi.

Posle poraza od Makabija iz Tel Aviva, tim sa Malog Kalemegdana u okviru duplog kola elitnog ranga dočekuje grčkog velikana, a potom u petak i Virtus iz Bolonje, pa bi trijumfima u ova dva meča održala teoretsku nadu da se nađe u plej-in zoni.

Glavobolju treneru Janisu Sferopulosu predstavlja veliki broj odsutnih igrača. Van stroja su i dalje kapiten Branko Lazić, koji je prehlađen, zbog teške povrede u meču protiv "Ponosa Izraela" operisan je Brazilac Jago dos Santos, dok grčki stručnjak ne računa ni na duže odsutne Amerikanca Treja Tompkinsa i plejmejkera Nikolu Topića.

Janis Sferopulos

Ni Panatinaikos nije bez kadrovskih problema, jer su povređeni bivši igrač Zvezde Luka Vildoza i Kostas Adetokumpo, na pomenuti tandem trener Ergin Ataman ne računa već duže vreme.

Sudijsku trojku u ovoj utakmici činiće Huan Karlos Garsija iz Španije, Pjotr Pastusjak iz Poljske i Kristaps Konstantinovs iz Letonije.

Crvena zvezda je trenutno na skoru od 10 pobeda i 19 poraza, dok je PAO na deobi četvrtog mesta sa turskim Fenerbahčeom sa po 18 trijumfa i 11 neuspeha.

19.30 - Dobrodošli na lajv blog Republike posvećen utakmici Crvena zvezda - Panatinaikos.