Na ovu biljku svi smo zaboravili, a ona čisti telo i rešava probleme sa želucem
Ljupčac, u našem narodu poznata kao selen je zeljasta biljka koja ima mnoga blagotvorna svojstva i od davnina je poznata njena primena u narodnoj medicini. Nažalost, kod nas je potpuno zaboravljenja i izbačena iz ishrane.
Selen vodi poreko iz Persije odakle se rašiorio po čitavoj Evropi. Izuzetno je aromatičnog ukusa i pun etarskog ulja te se njegovo lišće koristi i u prehrambenoj industiji zarad pojačavanja ukusa.
Koren ove biljke zbog svog sastava koristi se u proizvodnji etarskih ulja čija je primena izuzetno široka u ishrani, medicini i kozmetičkoj industriji zbog sadržaja brojnih korisnih jedinjenja i intenzivnog mirisa.
Čaj od korena selena izuzetno je delotvoran u ublažavanju otoka, gihta, deluje kao jak diuretik i čisti mokraćne kanale. Naučno je potvrđeno da je ovaj čaj izuzetno efikasan u rešavanju problema sa varenjem, nadutosti i prevelikog lučenja želudačne kiseline.
Lišće, sa druge strane, zbog svog jakog i karakterističnog mirisa koristi se kao začin u malim količinama. Ono sadrži veliku količinu vitamina C i etarska ulja i zato ga je najbolje koristiti sveže, uz sezonsku salatu. Zbog njegovih aromatičnih osobina, ovaj začin možete dodati i u supe od povrća, prženom mesu i kuvanim jelima, time ćete dobiti mnogo prijatniji miris i ukus jela koje prosto budi apetit.
Selen ne raste u prirodi, ali se uspešno može gajiti u bašti ili saksiji. Lišće se bere sve do kasne jeseni, a ono može da se osuši i koristi kao lekoviti prah ili dodatak kuvanom vinu i rakiji. Kašičicu sušenog lišća je najbolje uzeti sa vodom i progutati zarad aktiviranja želuca i otklanjanje nadimanja.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)