PARTIZAN PREŽIVEO HAUARDA I BASKONIJU! Centri OSTAVILI crno-bele u TRCI za plej-in! (VIDEO)

19.03.2024

22:44

Košarkaši Partizana pobedili su Baskoniju rezultatom 87:83 (23:16, 21:26, 25:18, 18:23) u 30. kolu Evrolige

Na krilima rasprodate Arene i svojih centara Bruna Kabokla i Frenka Kaminskog, koji su odigrali mečeve sezone, crno-beli su do 14. pobede u sezoni došli boljom igrom tokom celog susreta. Fantastično je domaćin otvorio duel, što je podiglo grobare na noge, najpre “kucanjem” Kabokla, a onda i trojkom Kaminskom.

Igrali su centri Partizana u uvodnoj deonici kao nikada pre, davali ton sjajnoj partiji Obradovićevog tima i, što je za njihove pozicije manje prirodno, pogađali trojke kao na treningu.

Uspela je Baskonija nakratko da se vrati rezultatski, međutim, usledio je odgovor Brazilca. Dugo su grobari čekali Bruna Kabokla da proradi, pa je u večerašnjem okršaju već do poluvremena ubacio 15 poena.

Partizan je konstantno vodio, do prve dvocifrene prednosti stigao u 16. minutu, koševima Danila Anđušića (2+1) i kada je bek domaćih pogodio dodatno bacanje za najvećih +11 (38:27), činilo se da Španci idu ka ubedljivom porazu.

Probudila se, međutim, Baskonija tada i na nevericu grobara, uspela da odgovori na isti način dobivši drugi kvartal rezultatom 21:26. Fantastičnom serijom 6:15, izabranici Duška Ivanovića su do odmora spustili ogroman minus na samo dva poena zaostatka, čemu je kumovala i trojka Markusa Hauarda u samom finišu prvog dela igre.

PARTIZAN - BASKONIJA 87:83 (23:16, 21:26, 25:18, 18:23)

DVORANA: Arena. Sudije: Robert Lotermozer, Gjutis Vilijus, Robert Viklicki.

PARTIZAN: Avramović 9, Koprivica, Panter 18, Smailagić, Jaramaz 2, Naneli 3, Trifunović 2, Anđušić 3, Doužer 6, Ponitka 6, Kaminski 20, Kaboklo 18.

BASKONIJA: Hauard 26, Radžesti, Čioza 2, Sedekerkis 6, Marinković 11, Miler-Mekintajer 4, Dijez, Rogavopulos 2, Kotsar 2, Kostelo 13, Tiodor 4, Moneke 13.

Nastavak je doneo mnogo bolju igru Partizana, koji je već do polovine trećeg kvartala napravio novu dvocifrenu prednost (58:48). Blistali su u tom period Ponitka i Kaminski, koji je van linije 6,75 do tada šutirao 3/3. Morao je Ivanović da traži novi tajm-aut, međutim, ni to nije pomoglo bivšem treneru Zvezde, jer je Partizan dodao gas i do poslednje deonice ponovo pobegao na devet poena viška.

Kada je Panter sredinom četvrtog perioda sa pet uzastopnih poena, odeo crno-bele na maksimalnih +12 (78:66), bilo je jasno da Baskoniji nema povratka. Najpre je iznudio nesportski faul i pogodio oba bacanja, a potom kapiten Partizana pogodio i trojku, čime je pobednik praktično bio rešen.

Tako, ipak, nisu mislili Moneke i Kostelo, koji su napravili mini seriju gostiju 0:5 (78:71), te je gost opet “vaskrsao” i uhvatio poslednji voz da izbegne neuspeh. Posle zakucavanja Sedekerkisa i smanjenja na samo pet koševa razlike, odgovornost je preuzeo Ponitka i pogodio otvorenu trojku za 83:75.

Usledila su vezani koševi Moneke, pa dva puta Hauarda za samo 85:81 u korist Partizana na 50 sekundi pre kraja meča! Novim košem Hauarda, Baskonija je novom serijom (0:6) prišla na 85:83. Međutim, važan koš Dožera na 18 sekundi pre kraja, odveo je domaće na 87:83 i potpisao pobedu crno-belih!

Obradovićev tim je do novog trijumfa vodio Frenk Kaminski sa 20 poena, koji je bio najefikasniji u pobedničkom sastavu. Po 18 su dali Kevin Panter i Bruno Kaboklo, dok je Avramović ubacio 9 poena.

U Baskoniji, najbolji od ostalih bio je Hauard sa 26 poena, po 13 su dali Kostelo i Moneke, dvocifren je bio i reprezentativac Srbije Vanja Marinković sa 11 poena.

Partizan je ovom pobedom došao do skora od 14 trijumfa i 16 poraza, čime je ostao u trci za plej-in, dok je Baskonija pretrpela 14 neuspeh, uz 16 pobeda koliko ima na kontu.

Crno-beli već u četvrtak dočekuju Real Madrid od 20.30 časova, u 31. rundi Evrolige, dok španski tim istog dana gostuje Žalgirisu u Kaunasu od 19 časova.

TOK UTAKMICE

DRUGO POLUVREME

ČETVRTA ČETVRTINA

Kraj utakmice! Partizan je dobio Baskoniju 87:83!

40. minut - Hauard opet pogađa 85:83, samo je koš razlike, ali Doužeeeeeeeeer na 18 sekundi pre kraja pogađa za 87:83. Ivanović traži tajm-aut, grobari u ekstazi, sada lakše dišu u Partizanu!

39. minut - Hauard precizan za dva poena 85:79, pa još jednom Markus pogađa pored Trifunovića 85:81. Tajm-aut Obradović.

38. minut - Moneke ne greši sa penala 83:77, ali ni Panter na drugoj strani 85:77. Tajm-aut ponovo je tražio Duško Ivanović.

38. minut - Matuš Ponitkaaaaaaaaaa!!! Trojka za Partizan, koji ide na 83:75!

37. minut - Oba penala pogađa Vanja Marinković 80:73. Zatim Vanja maši trojku preko Ponitke, a Naneli gubi loptu, te Sedekerkis zakucava za 80:75. Četiri bra poena gostiju.

36. minut - Odbija Pi Džej Doužer ovaj napad, Partizan vodi 80:71. Tajm-aut Duško Ivanović.

35. minut - Kostelo daje trojku 78:71, Španci spuštaju na minus sedam, serijom 0:5.

34. minut - Ne da se Baskonija, smanjuje Moneke 78:68.

33. minut - Ne greši kapiten Partizana, oba penala je realizovao 75:66, aonda i trojku pogodio 78:66, pet poena u jednom napadu za Kevina Pantera!

33. minut - Još jednom Kostelo precizan 73:66, a nesportski faul je nad Panterom od strane Čime Monekea.

32. minut - Met Kostelo smanjuje na 71:64, ali Frenk Kaminski nastavlja da briljira 73:64.

31. minut - Kris Čioza daje prve poene za Baskoniju u poslednjoj četvrtini, odgovara Ognjen Jaramaz i vraća Partizan na 71:62.

Počela su poslednjih 10 minuta utakmice u Areni!

TREĆA ČETVRTINA

30. minut - Kaminski zatvara treći period poenima, za pristojnih +9 u korist Partizana. U poslednju četvrtinu se ulazi rezultatom 69:60.

30. minut - Opet Hauard u poslednjem minutu daje trojku crno-belima 67:60. Istu je promašio Ponitka na drugoj strani.

29. minut - Još jedna bravura Markusa Hauarda za 66:57, kod Partizana Kaboklo je dao prvo, drugo bacanje promašio 67:57.

28. minut - Uroš Trifunović oba penala postiže za 66:55.

27. minut - Šta radi Frenk Kaminski, njegovih 16 poena za vođstvo 62:53, novo zakucavanje za Amerikanca. Zatim Pi Džej Doužer dva od dva sa bacanja i nova dvocifrena prednost za Partizan 64:53, koju prekida Hauard 64:55.

26. minut - Posle tajm-auta Ivanovića, Markus Hauard pogađa trojku 58:51. Džejms Naneli koristi dva bacanja 60:51, ali Moneke ubrzo vraća poenima iz igre 60:52.

25. minut - Sedekerkis precizan 55:48, a onda Kaminskiiiiiiiii nova trojka 3/3 van linije 6,75, dok Partizan opet ima dvocifreno vođstvo 58:48.

24. minut - Mateuš Ponitka daje prve poene večeras, ali trojku u pravom trenutku, ponovo je dvocifrena prednost za 54:44. Kod Baskonije, Hauard siguran oba puta sa penala 54:46, dok Kaminski daje drugo, prvo je promašio 55:46.

23. minut - KA-KA kombinacija (Kaminski-Kaboklo) sjajno realizuje napad crno-belih, Frenk je asistirao, a Brazilac zakucao za 51:44.

22. minut - Panter postiže prvu trojku večeras i povećava na 49:44.

21. minut - Frenk Kaminski postiže prve poene u nastavku, vodi Partizan 46:42, dok Vanja probija odbranu domaćih i smanjuje na 46:44.

Baskonija je imala prvi posed, ali je izgubila loptu. Napad za Partizan.

Počelo je drugo poluvreme!

PRVO POLUVREME

Evo kako trenutno izgleda tabela Evrolige:

DRUGA ČETVRTINA

Završeno je prvo poluvreme: Partizan - Baskonija 44:42.

20. minut - Jedno od dva penala iskoristio je Vanja 44:39. Hauard daje trojku za podnošljivih 44:42 za Partizan na poluvremenu!

19. minut - Ne može Čioza da čuva Avramovića, prolazi Aleksa još ednom i povećava na 44:36. Kod Baskonije precizan Kodi Miler Mekintajer sa slobodnih bacanja 44:38, Žoc traži minut odmora.

18. minut - Avramović siguran sa penala oba puta 42:34. Na drugojo strani Met Kostelo nastavlja da briljira 42:36.

18. minut - Lako Avramović ide do kraja i poentira 40:31, a Marinković nadmudruje Kabokla i uz koš dobija i faul 40:33. Imaće reprezentativac Srbije dodatno bacanje. Pogodio ga je 40:34 smanjuje Baskonija.

17. minut - Kostelo postiže poene 38:29 za Baskoniju, pa Anđušić gubi loptu i Sedekerkis u kontri pored Nanelija ne greši, ekspresno smanjuju Španci veliki zaostatak 38:31. Serija gostiju 0:4, tajm-aut Obradovića.

16. minut - Danilo Anđušić smelo ulazi u duel sa Sedekerkisom, u prodoru poentira i dobija faul. Prvo dvocifreno vođstvo za Partizan 37:27! Pogodio je Danilo i penal 38:27, plus 11!

16. minut - Aleksa Avramović kao duh sam u dvorani ne greši u šutu za tri 35:27!

15. minut - Moneke precizan prvi put sa bacanja, drugi ne 30:25, a na drugoj strani Kaboklo nastavlja dominaciju i već je dao 15 poena u ovom meču - 32:25! Ipak, Džordan Tiodor je precizan kod Baskonije 32:27.

14. minut - Posle velikog broja promašaja u jednom napadu Partizana, Kaboklo iz drugog pokušaja ispravlja svoj i Nanelijev kiks, vodi domaćin 30:24.

14. minut - Sada je Čima Moneke bio na linij penala, posle nesportskog faula i pogodio oba bacanja 28:24, lopta je još sa strane za Baskoniju.

13. minut - Rogavopulos pogađa oba slobodna bacanja 28:22.

12. minut - Naneli prekida jednim pogođenim bacanjem ovaj niz Baskonije 24:20, potom i Panter krade loptu gostima i povećava na 26:20. Još jednom Panter asistira, sada Kaboklu za 28:20.

11. minut - Tiodor Džordan postiže prve poene za Baskoniju u nastavku susreta 23:18, potom precizan i Moneke 23:20, Španci u silnom naletu. Serija gostiju 0:6.

Počela je druga deonica!

PRVA ČETVRTINA

10. minut - Markus Hauard je povredio prilikom doskoka skočni zglob. Drži se najbolji igrač Baskonije za nogu, mora da izađe van parketa. U međuvremenu, Met Kostelo smanjuje na 23:16. Ostaje tako na kraju prve četvrtine, zbog promašaja Alekse.

9. minut - Posle tajm-auta Ivanovića, Naneli pravi faul nad Sedekerkisom. Potom Avramović promašuje zicer u kontri.

8. minut - Još jednom Brazilac na asistenciju Pantera pogađa, Kaboklo vodi Žocov tim na 21:14, pa onda opet Brunooooooooooooooo 23:14, Arena je u transu!

7. minut - Bruno Kaboklo daje trojku, centri Partizana su veoma raspoloženi 19:14.

6. minut - Vanja Marinković daje svoju prvu trojku 14:12, ali Panter uzvraća iz igre 16:12, potom i Moneke precizan kod Baskonije 16:14.

5. minut - S poludistance ne greši Kevin Panter 11:7, međutim, bivši igrač Partizana Kodi Miler Mekintajer beleži svoje prve poene 11:9. A, onda eksplozija Kaminskog i nova trojka za Amerikanca 14:9. Prvi tajm-aut na utakmici.

4. minut - Evo i prve trojke Markusa Hauarda za smanjenje rezultata 9:7.

3. minut - Smanjuje Hauard na 7:4, potom uzvraća Panter 9:4.

2. minut - Partizan vodi 5:0, jer je trojku prvu na utakmici pogodio Kaminski, ali uzvraća Majk Kotsar i upisuje se kod Baskonije. Međutim, raspoloženi Frenk Kaminski na dodavanje Dožera povećava na 7:2.

1. minut - Auuuu kakav početak crno-belih, Kaboklo alej-upom na asistenciju Pantera, "zakucava" za 2:0.

Počelo je! Prvi napad na meču ima Partizan!

PRE MEČA

20.21 - Žoc je upravo obradovao sve navijače, jer je jednim gestom u prepunoj Areni saopštio grobarima da je potpisao novi ugovor sa Partizanom! Trofejni stručnjak ostaje i naredne sezone na klupi crno-belih!

20.19 - Crno-bele čeka težak raspored, jer posle Baskonije, samo dva kasnije stiže aktuelni prvak Evrope i najtrofejniji klub Evrolige - Real Madrid, a 28. marta na noge im dolazi Olimpijakos. Kompletan raspored Partizana do kraja pročitajte na ovom linku.

20.08 - Košarkaši Partizana izašli su na parket krcate Arene, ispraćeni ogromnim ovacijama s tribina. Igla neće imati gde da padne, grobari su kao nikad pre napunili najveću dvoranu na Balkanu.

Duško Ivanović i Vanja Marinković

19.54 - Bivši košarkaš crno-belih Vanja Marinković ponovo će se na parketu sresti sa klubom u kome se igrački afirmisao:

- Mislim da nam je i nama i njima bitan meč, biće jako važno kako budemo počeli utakmciu, da ne padnemo pod atmsferom. Ako budemo izdržali taj prvi nalet i ako ne budemo pali kao što smo pali na startu prošle sezone ovde, mislim da imamo šansu za pobedu - rekao je reprezentativac Srbije za "Sport Klub".

19.52 - Trener Partizana Željko Obradović ne računa u ovom duelu na Zeka Ledeja, koji je zbog smrti oca otišao u SAD, dok je pred utakmicu odlučio da precrta i Džejlina Smita sa spiska kandidata. O tome pročitajte OVDE.

UVOD

Za Partizan je kiks zabranjena reč! Izabranici Željka Obradovića sastaju se protiv Baskonije, u meču gde je isključivo pobeda imperativ domaćinu, jer bi u svakom drugom slučaju značajno smanjio šanse za plasman u plej-in Evrolige.

Crno-beli se nalaze na deobi desete pozicije u elitnom takmičenju sa Valensijom i Bajernom iz Minhena, a sve tri ekipe imaju skor 13-16 i vodiće žestoku borbu za plaman u plej-in.

Partizanu je ostalo još pet utakmica do kraja regularnog dela Evrolige, a svaka im je kao finale.

Ujedno, Obradovićevom timu se pruža šansa za revanš Špancima, koji su u prvom delu sezone slavili na svom parketu rezultatom 84:83, u veoma neizvesnoj završnici.

Željko Obradović sa igračima Partizana

Najtrofejniji evropski stručnjak, svestan je značaja večerašnjeg meča:

- Naredne tri utakmice igraćemo kod nas, nema putovanja i to je dobra stvar. Znamo koliko su nam utakmice važne, još uvek imamo šanse da budemo među deset ekipa. Pokušaćemo s iskustvom iz prve utakmice koje imamo protiv njih da se pripremimo. Znamo da je to tim koji šutira izvanredno za tri poena, sem jednog igrača na poziciji pet, svi ostali su sposobni da šutiraju za tri. Da ne pričamo o Hauardu koji je na jednoj utakmici protiv Barselone šutirao 22 puta za tri poena, sam jedan igrač. Prosek uzetih šuteva Baskonije za tri je preko 30, ponekad ide i preko 40. Ključ utakmice je da ne ubacuju u velikim procentima šuteve za tri poena i da sprečimo ofanzivni skok njihovih visokih igrača koji su izuzetno agresivni - rekao je Željko Obradović pred večerašnji okršaj.

20.00 - Dobro veče i dobrodošli na lajv blog Republike, posvećen utakmici Partizan - Baskonija.