Evo koji šećer je najzdraviji! Saznajte bez posledica
Nisu svi šećeri isti, a osim po boji i teksturi, razlikuju se po sastavu i glikemijskom indeksu. Dok smo pre nekih dvadesetak godina u prodavnicama mogli da kupimo samo jednu vrstu šećera, a to je bio, i danas najzastupljeniji, beli kristalni šećer proizveden od šećerne repe, danas je situacija sasvim drugačija.
Možemo birati šećere prema načinu prerade, od biljke koje se proizvodi, po glikemijskom indeksu, odnosno načinu njihove razgradnje u telu.
Svi šećeri u organizmu na kraju se razgrade na dve jednostavne vrste šećera - glukozu i fruktozu.
Glukoza je polazna tačka prema kojoj se određuju glikemijski indeks (GI), odnosno prema njemu se određuje kako određena vrsta hrane, pa tako i druge vrste šećera, utiču na njegov porast u organizmu dva ili tri sata nakon što konzumirate određenu hranu.
Sva hrana koja ima GI 50 i manji smatra se poželjnijom i zdravijom hranom, posebno kada je u pitanju kontrolisana ishrana, ali retko koji šećer, bez obzira na način proizvodnje, ima niski indeks. Više je stvar sadrže li i neka druga nutritivna svojstva.
Šećer u raznim oblicima glavni krivac za pojavu dijabetesa, gojaznosti i mnogih drugih kardiovaskularnih bolesti, ističe Vladimir Nikolajevič Višnjev
Međutim, ruski lekar i fitoterapeut Vladimir Nikolajevič Višnjev ističe da je upravo šećer u raznim oblicima glavni krivac za pojavu dijabetesa, gojaznosti i mnogih drugih kardiovaskularnih bolesti. Da ne pominjemo karijes i zavisnost od šećera, kojem su izložena deca, ali i odrasli.
Osim belog, najpoznatijeg šećera, ljudi dosta konzumiraju i smeđi šećer, a uvek možete koristiti i prirodne zamene kao što su med, javorov i agavin sirup, ali i steviju.
BELI ŠEĆER
U svetu, beli kristalni šećer najviše se proizvodi od dve biljke, šećerne repe i šećerne trske. U našim krajevima to je najpre šećerna repa.
Radi se o procesuiranom šećeru, koji je prošao brojne hemijske i mehaničke obrade pre nešto što je dospeo u prodavnice.
Sastoji se od 50 odsto fruktoze i 50 odsto glukoze, nema nikakvu nutritivnu vrednost, ne sadrži masti, proteine, samo ugljene hidrate, odnosno već pomenute šećere, a 100 grama sadrži 400 kalorija.
SMEĐI ŠEĆERI
Radi se o šećerima od raznih vrsta biljaka, a njegova smeđa boja dolazi od melase, koja nije u proizvodnom procesu u potpunosti uklonjena.
Stručnjaci tvrde da je najmanje procesuiran i zbog toga najbolji šećer Rapadura šećer jer u proizvodnom procesu nije odvajan od melase, a u sebi još sadrži minerale, vitamine i enzime.
Zapravo SU smeđi šećeri, prirodne zamene šećera, najzdravija zamena belom šećeru.
KOKOSOV ŠEĆER
Kokosov šećer ili palmin šećer je relativno nepoznat proizvod na ovim prostorima, a dobija se iz smole kokosa. Sadrži cink i kalcijum, kao i antioksidanse, zbog čega je odlična zamena za šećer. Ima nizak glikemijski indeks, niži od šećera.
Dijabetičari ga mogu koristiti kao zaslađivač, ali sa jednakim oprezom kao i sa bilo kojim drugim šećerom. Ono što je važno jeste da kokosov šećer najviše podseća na običan šećer, a opet je zdraviji.
Međutim, kokosov šećer ima dosta kalorija, kao i fruktozA, zbog čega se ne treba koristiti u većim količinama. KorIsti se kao idealan dodatak svim smuti sokovima, različitim desertima, kao i u ovsenim kašama. U kulinarstvu se koristi da bi ublažio pikantna jela.
MELASA
Melasa je gusti tamni sirup koji se dobija kuvanjem šećerne trske. Sadrži vitamine i minerale, a kašičica melase osigurava 10 odsto dnevne preporučene količine bakra, gvožđa, kalcijuma, magnezijuma i kalijuma.
Melasa je i dalje vrlo bliska šećeru, pa je ne treba koristiti svakodnevno u ishrani. Melasa je manje zastupljena u ishrani, a više u kozmetici.
Ekstrakti melase pomažu zdrav rast kose jer omekšava kosu, dodaje bogatu teksturu i sprečava prevremeno javljanje sedih vlasi.
BREZIN ŠEĆER (KSILITOL)
Ova vrsta šećernog alkohola nalikuje šećeru, a izvlači se iz kukuruza ili breze. Ima 40 odsto manje kalorija u odnosu na beli šećer.
Ksilitol ne podiže šećer u krvi, pa se preporučuje i dijabetičarima. Idealan je za one koji se bore sa kandidom, a kod dece smanjuje pojavu karijesa. Ksilitol se dobija slično kao i javorov sirup - zarezivanjem kore.
Važno je da znate da ksilitol može delovati laksativno i telu treba vremena da se privikne na njegovo prisustvo. Isto tako, ksilitol ne treba koristiti u pravljenju testa i kolača jer sprečava njegovo podizanje. Možete ga dodavati u kafe i čajeve isto kao i beli šećer.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)